Doba čtení: 4–7 minut
Recenzovaný produkt: Skleníky ze skla Limes Hobby H7
I přes ohromný nárůst obliby polykarbonátových skleníků, které začínají postupně "vládnout" nejen českým zahradám, jsou tu stále tací, kteří ocení skleník, který dostojí svého označení – tedy skleník ze skla. V Česku se na jejich výrobu od roku 1991 specializuje firma Limes od Litomyšle. Jak skleník Limes obstál v našem hodnocení?
První dojmy po doručení
Ještě před samotným doručením je potřeba zmínit, že skleníky jsou vyráběné na zakázku, proto s objednávkou není radno čekat až na začátek sezóny, kdy bývají čekací lhůty delší než 1 měsíc. Mimo sezónu si podobně jako já počkáte zhruba 3 týdny (termíny vychází ze zkušenosti v období září 2023). Pokud si navíc objednáte skleník lakovaný barvou, počkáte si ještě o zhruba dva týdny déle (tak dlouho obvykle strání skleník v lakovně).
Teď už ale k samotnému prvnímu dojmu. Skleník mi dovezl přepravce, ale nikoliv všem známé PPL, DPD atp., ale vlastní přepravce prodejce. To se odrazilo na jeho ochotě a profesionalitě, jelikož vše pomohli vyložit. Co mě však překvapilo nejvíce? Jedno sklo, které vám mimochodem přeskládají z převozní bedny na vámi vybrané místo, bylo prasklé. Pánové měli ovšem v autě skla náhradní, a tak mi prasklé rovnou vyměnili a nebylo třeba řešit žádnou reklamaci. Navíc jsem se dozvěděl, že se jedná o standardní postup, takže jsem nebyl jen dítětem štěstěny.
Ostatní profily, gumy atp. byly zabalené v krabici. Na první pohled jsou profily vyrobené opravdu kvalitně – inu české ručičky se zkrátka poznají. Síla profilů opravdu odpovídá deklarovaným 1–2 mm, což je naprosto dostačující (profil neohnete ani v ruce). Součástí balení je i návod, který obsahuje jak psaný postup, tak reálné fotografie postupu, takže další palec nahoru.
Montáž
My jsme se rozhodli posadit skleník na betonové základy ze ztraceného bednění. Prodejce nám po objednání poslal dokument s doporučenými rozměry základů pro skleník spolu s dalšími informacemi k jejich stavbě. Pokud byste se rozhodli pro zakopání skleníku do země, je potřeba myslet na nutnost zakoupení podkladového rámu (základny), který vás vyjde na vyšší jednotky tisíc (u našeho skleníku Limes H 7/3 (2,5 x 3 m) to vycházelo zhruba 9 tis. Kč navíc).
Montáž začíná sestavením konstrukce, kterou jsme stavěli mimo betonový základ a až následně jsme na něj celou konstrukci přenesli a připevnili. Pozitivně vás překvapí dveře, které jezdí na kovových ložiskách a člověk se tak nebojí, že mu při používání zůstanou v ruce. Po montáži dveří ještě následuje montáž čelního i střešního okna, která jsou součástí základního balení skleníku.
Posledním a možná nejvíce obávaným krokem je montáž skleněných výplní. Ty jsou přesně naformátované, a tak se člověk nemusí bát, že by musel řešit nějaké nepřesnosti. Hrany skla jsou ostré, proto určitě doporučuji pracovat jen v rukavicích. Sklo má jednu stranu hladkou a jednu vroubkovanou – tu hrubší stranu směřujte dovnitř a hladkou ven. Skleník se vám bude snáze omývat a na rozptýlení světla to nemá žádný vliv. Pak už jen umisťujete tabulky skla, což jde nad očekávání rychle. Sklo je v každém rámu přichyceno úchytkami s gumovou lemovkou – to proto, aby tabulky držely pevně a neklepaly se ani ve větším větru.
Celkově montáž skleníku zabere vyšší jednotky hodin, nicméně za 2 dny by měl mít hotovo opravdu každý.
Náš soused si objednal stejný skleník, ale vzhledem k nedostatku času si k němu přikoupil profesionální montáž. Skleník mu tak namontovali zároveň s dovozem. Montážníci měli veškeré potřebné vybavení, tudíž jim člověk nemusí být vůbec po ruce a zároveň nemá vůbec žádné starosti. Doba profesionální montáže trvala cca 5 hodin, ale bude se určitě různit v závislosti na typu skleníku. Cena se pohybovala kolem 11 tis. Jen pozor na vysoké vytížení v průběhu jarní sezóny a také na fakt, že základy na skleník musíte mít zhotovené (v perfektní rovině) před příjezdem montážníku. Ti dokonce vyžadují zaslání fotografie základů, aby na místo nejeli zbytečně.
Na co nezapomenout?
Protože každá varianta skleníku Limes Hobby H7 má v základním balení alespoň jedno okno, doporučuji si přikoupit automatický otevírač střešního okna. Já si ho bohužel dokupoval až zpětně, kdy mě po pár dnech přestalo bavit neustálé běhání ke skleníku.
Na výběr je také možnost skleníku s čirým sklem (pozor na spálení rostlin přímými paprsky), s kaleným sklem (až 5x odolnější, ale výrazně dražší) nebo se 4mm polykarbonátem. K dalšímu příslušenství patří oboustranné okapy se svodem do sudu nebo plechové police pro odkládání zahradního náčiní.
Co se mi líbí |
---|
Česká výroba |
Velmi vysoká kvalita zpracování |
Poměrně snadná montáž |
Dostupné příslušenství |
Čelní a střešní okno součástí balení |
Stojí za zvážení |
Delší čekací lhůty |
Vyšší cena oproti polykarbonátu |