Nádrže na dešťovku aneb Vyvalte sudy

blog-vyvalte-sudy

Během posledních několika let ubývá množství a intenzita dešťových srážek a v krajině je nedostatek vody, a to jak vlivem klimatických změn, tak nevhodným hospodařením s vodou. Klesá hladina podzemních vod, mělkých vrtů a průtoků v řekách.

Především majitelé studní si mohli povšimnout, že hladina vody ve studni stoupá pomaleji než dříve nebo ani nedosahuje minimální hladiny, a tedy na zalití celé zahrady již nestačí.

Nedostatek blahodárné vody na zalévání lze ovšem vyřešit tím, že začnete dešťovou vodu sbírat do sběrných nádob, které umístíte k okapovým svodům. Jaké nádoby by se vám pro sběr vody mohli hodit, vám poradíme v dnešním článku.

Nepostradatelná dešťová voda

Díky dešťové vodě je zalévání zahrady mnohem ekonomičtější a pro rostliny také prospěšnější. Díky obsahu dusíku v dešťové vodě se tento prvek dostává k rostlinám pro ně přirozenou formou, kterou dokáží dobře zužitkovat. Dešťová voda navíc neobsahuje chlór, žádné soli vápníku a hořčíku, což jsou chemické látky, které způsobují trvalou nebo dočasnou tvrdost vody. Tvrdá voda způsobuje bílé skvrny na povrchu rostlin a přes kořeny je hůře přijímána.

Pro optimální zavlažení zahrady spotřebujete týdně 25-40 l vody na m2, a to už je dost dobrý důvod se během deštivých dní zásobit vodou. Pro tento účel slouží nadzemní nebo podzemní retenční nádrže.

Nejdříve se zaměřte na objem

  • Pro zalévání zahrady běžných rozměrů stačí nadzemní sběrné nádrže, jako jsou vyřazené barely, sudy a tanky.
  • Pro občasné zalévání záhonů si vystačíte s barelem kolem 60 l.
  • Pro zalévání celé zahrádky nebo okrasného záhonu je vhodný sud o velikosti do 200 l.
  • U rodinných domků se zahradou jsou nejčastěji používány sudy s objemem 200-500 l.

Plastové sudy na dešťovou vodu o objemu větším než 500 litrů se nejčastěji vyrábí z kvalitního a odolného materiálu HDPE (vysokohustotního polyethylenu). Tento materiál dlouhodobě odolává venkovním vlivům, povětrnostním podmínkám i UV záření a je uzpůsoben tak, aby vydržel velký tlak vody.

Sud kulatý nebo hranatý?

Pokud jste si již zvolili, jaký objem sudu je vhodný pro vaši spotřebu vody na zahradě, zaměřte se nyní na jeho tvar.

Podle některých zkušeností jsou sice hranaté sudy úspornější, co se místa týká, a to jelikož se dají stavět těsně vedle sebe. Na druhou stranu však mohou mít levnější hranaté modely menší životnost - poměrně často se vyskytuje prasknutí v hranách sudu.

Kulaté sudy se lépe čistí, je však dobré počítat s tím, že bývají vyšší, aby lépe odolávaly tlaku vody.

Při dnešní kvalitě sudů je tvar spíše o preferenci a stylu uživatele.

Umístění sudu aneb "Kam s ním?"

Sud na vodu je potřeba umístit na rovný povrch bez ostrých předmětů a do bezprostřední vzdálenosti od svodu okapu. Doporučujeme neumisťovat je přímo na zem, ale využít podstavec nebo jiné zvýšené místo, které je chráněné před přímým slunečním zářením.

Podstavec, který je možné k sudu dokoupit, umožňuje umístění vypouštěcího kohoutku co nejníže ke dnu sudu a zároveň dostatečný prostor pod kohout umístit zalévací konev. Díky tomu jste schopni odčerpat téměř celý objem sudu a v něm tak zbytečně nezůstává nevyužitá voda. Zároveň může podstavec také pomoci vytvořit potřebný tlak (samospád) při zalévání záhonů kapkovou závlahou.

sud-umisteni

Pozor! Pokud máte azbestovou nebo eternitovou střechu, nepoužívejte vodu z jejích okapů k zalévání vašich záhonů, zejména těch okrasných. Takovou vodou byste totiž ohrožovali svoje zdraví, jelikož z těchto typů krytin se uvolňují toxické a karcinogenní látky.

Materiál sudu

Sudy na dešťovou vodu se nejčastěji vyrábí z tvrzeného plastu (polypropylenu nebo polyethylenu), který snadno odolává venkovním podmínkám. Klasické kovové sudy (plechové nebo pozinkované) již nejsou tolik používané, a to hlavně kvůli jejich váze a také náročnější údržbě.

Pastvou pro oči jsou dřevěné sudy (dubové, modřínové), které umí dodat vaší zahradě ten správný šmrnc. Oproti plastovým jsou však dražší, těžší a hůře se s nimi manipuluje, ale pokud jim zajistíte správnou a pravidelnou péči, vydrží vám až desítky let.

Dle našich zkušeností jsou nejoblíbenější variantou sudy z plastu, které jsou snadno dostupné a péče o ně není nijak náročná. Výhodou je jejich rychlá instalace, velký výběr z různých velikostí, tvarů, barev a v neposlední řadě i cena. Na trhu se vyskytují nejen obyčejné plastové sudy, ale také s imitací dřeva, cihlové zdi nebo kamene. K dispozici jsou jak kulaté, tak i hranaté, nebo dokonce dekorativní ve tvaru starověké amfory.

Velmi oblíbené jsou právě sudy - amfory, které jsou nejen designové, ale díky svému tvaru i velkoobjemové. Mají dobrou stabilitu a díky připravenému otvoru pro kohoutek, který je umístěn dostatečně vysoko, aby se pod něj vešla konev na zalévání, nemusí být umístěny na podstavec. K amforám si navíc můžete dokoupit květináč, který se vloží místa víka na hrdlo a využít tak plochu sudu pro okrasné květiny. Plast u těchto sudů je zdravotně nezávadný, dobře se čistý a neztrácí svou barvu. 

sud-kvetinac

Co se sudem po sezoně?

Aby vám sud sloužil co nejdéle, je potřeba věnovat mu trochu péče. Po sezoně je vhodné sud vypustit, vyčistit a uskladnit na suchém místě.

Jéžovo tip: Pokud je vám líto vodu ze sudu vypouštět, můžete do vody vložit PET lahve zatížené trochou písku, které zajistí, že po zmrznutí začne voda místo sudu deformovat právě tyto lahve.

Před sezonou pak sudy nezapomeňte zkontrolovat, a to zejména ty plechové, které často podléhají korozi. Je totiž velmi frustrující až v průběhu léta zjistit, že vám voda ze sudu uniká a vy tak musíte řešit případné přečerpávání do jiných nádob.

Užitečné příslušenství

Při výběru sudu byste neměli zapomínat ani na příslušenství, které vám může značně ulehčit práci na zahradě, nebo je dokonce naprosto nezbytné pro správné fungování sudu.

Odtokový kohoutek

Pro snadnější odčerpávání vody slouží odtokový kohoutek. U některých sudů je tento odtokový kohoutek již součástí balení, u jiných je potřeba odtokový kohoutek dokoupit, vyvrtat v sudu otvor a svépomocí jej nainstalovat. Kohoutek neslouží pouze ke snadnějšímu odtoku vody, dá se k němu také připevnit hadice pro kapkovou závlahu, pokud využíváte automatické zavlažování skleníku nebo záhonů.

Víko

Pro ochranu vody před nečistotami a larvami hmyzu a stejně tak při přemisťování sudu oceníte víko, které může být šroubovací nebo zacvakávací. Některá víka mají i otvor pro umístění okapové roury a plastového síta, které zabrání vniknutí nečistot z okapu do sudu.

Hadice k sudu

Vhodným pomocníkem je tzv. sběrač dešťové vody, který se nainstaluje na konec okapu. Je vybaven ochranou před přetečením a jakmile se sud naplní, začne voda sběračem odtékat do kanalizace. Tím zabráníte zbytečnému přetékání sudu v místě, kde to není vhodné, a také např. promáčení omítky domu.

Čerpadlo

Vítaným pomocníkem je i čerpadlo do sudu, kterým lehce vyčerpáte vodu na místo, kam potřebujete. Na tato čerpadla se dají připojit hadice na zalévání nebo samozavlažovací sety pro automatickou závlahu. Závlahu oceníte nejen v parném létě nebo v době dovolených, ale zároveň také zabraňuje zbytečnému plýtvání.

Okap ke skleníku

Pokud vlastníte hranatý skleník, lze k němu pořídit oboustranný okap s výpustí a hadicí, pod kterou můžete umístit sud - byla by totiž škoda nevyužít i tuto střešní plochu, no ne? Navíc je takový sud umístěný na ideálním místě -  bezprostřední blízkosti zalévané plochy, což v parném létě jistě oceníte.

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej