CROPAID – ochrana před intenzivním teplem

blog-cropaid-ochranapredteplem-2

V porovnání se zimou a mrazem bývá teplo a sucho při ochraně rostlin často opomíjeno, a to i přesto, že jsou oba extrémy pro rostliny stejně nebezpečné

Vysoká teplota působí na rostliny většinou současně s dalšími faktory jako je nadměrné světlo, sucho, nedostatek kyslíku v pletivech nebo také silný vítr spolu s nízkou relativní vlhkostí vzduchu. Zvláště při vysokých teplotách je důležité, aby rostliny měly dostatečné zásoby vody. Rostliny se absorbovanou vodou ochlazují a lépe tak odolávají intenzivnímu teplu.

Cropaid NPA proti mrazu a chladu jsme vám již představili v článku Cropaid – ochrana proti mrazu.

Jak rostliny před intenzivním teplem ochránit?

Velkými pomocníky jsou v tomto případě Cropaid Antiheat a Cropaid Antiheat MaxOba tyto přípravky jsou totiž vyvinuty tak, aby rostliny před intenzivním teplem a suchem ochránily. Přes léto tak jistě oceníte, že je máte po ruce.

Přípravky Cropaid jsou přírodní biostimulanty, které zapříčiňují zesílení a tmavnutí stonků a listů, což jednak rostlinu chrání před sluncem a jednak dokáže rostlina lépe zadržovat vodu. Zároveň tyto přípravky stimulují růst pupenů a listů a působí preventivně proti poranění.

Cropaid Antiheat je také vhodný pro okrasné rostliny ve směsi s hnojivy pro použití jak při pěstování v substrátu, tak při tradičních produkčních systémech, pro jahody a drobné ovoce obecně. Produkt je absorbován listy a kořeny a zvyšuje odolnost proti intenzivnímu teplu.

Hlavní výhody přípravků Cropaid Antiheat:

  • Efektivně dodávají mikroživiny (až 5krát účinnější než směsi na bázi síranů)
  • Zvyšují odolnost rostlin vůči podmínkám biotického a abiotického stresu
  • Rychlé a snadné použití
  • Aplikace na kořenový systém (kapkové zavlažování) nebo na listy (postřik)

 

Antifrost Antifrost MAX Antiheat Antiheat MAX
Balení 1 l 1 l 1 l 1 l
Stimulace růstu pupenů a listů  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Prevence poranění Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Typ ochrany
Odolnost proti akutnímu poškození chladem a mrazem
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Léčebné účinky po skončení období chladu a mrazu
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odolnost proti akutnímu poškození teplem a suchem
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Léčebné účinky po skončení období tepla a sucha
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
vybrat vybrat vybrat vybrat

 
Tabulka pro snadnější výběr produktů Cropaid. 

Díky rozšiřující se značce Cropaid teď ochráníte své rostliny před jakýmkoliv extrémy počasí/teplot – v zimě i v létě. Přípravky této značky tedy poskytují kompletní péči o většinu běžně pěstovaných rostlin a zároveň je chrání před stresem. Všechny produkty jsou k dostání na našem e-shopu

Jak se poškození teplem projevuje?

Velmi časté jsou změny zbarvení poškozené části rostliny, změny tvaru orgánů rostliny (zkroucení), opad listů, změny plodnosti pylu a jeho životnosti nebo změny pohlavnosti květů. Může docházet k nekrotickému poškození listů, které se projevuje žlutohnědými až hnědými skvrnami a poškozením stonků nebo kmenů při náhlých změnách teploty. Nejohroženější jsou mladé rostlinky, které nemají ještě vyvinutou povrchovou ochranou vrstvu. Z tohoto důvodu bývají také často poškozeny růstové vrcholy rostlin, které jsou nejméně vyzrálé. Ve sklenících můžeme pozorovat poškození listů v blízkosti skel.

sucho a teplo 
Poškození Rhododendronu suchem.

zmrzla-malina

Poškození plodu maliníku intenzivním teplem.

Slunecni-uzeh-mladych-letorostu-jablone

Poškození růstových vrcholů rostliny intenzivním teplem. 

Citlivost některých rostlin a příznaky poškození intenzivním teplem 

Brambory

Vysoké teploty v kombinaci s nízkým obsahem kyslíku jsou příčinou tzv. černání srdéčka brambor. V kombinaci s vyšší půdní vlhkostí po dozrání hlíz a při jejich pozdní sklizni mohou vést k předčasnému klíčení a zmlazování brambor, deformaci hlíz brambor, rzivosti dužniny, kde se objevují hnědavá ložiska vlivem nedostatečného příjmu vápníku a železa.

Hrušeň

Dochází ke žloutnutí a nekróze vrcholu listu, při delší době působení se objeví příznaky slunečního úžehu, tj. papírovité nekrózy čepele, může dojít i k opadu plodů.

Jabloň

Může dojít i k opadu plodů, na straně vystavené přímému slunci může dojít ke slunečnímu úžehu plodů. Vysoké teploty jsou také příčinou sklovitosti jablek.

Okrasné rostliny

Citlivé jsou např. Monstera deliciosa, Philodendron, Ficus elastica, Dracaena a palmy, příznakem je sluneční úžeh listů, většinou se objevuje na místech intenzivního dopadu světla – např. u oken.

Paprika

Při delší době působení se objeví příznaky slunečního úžehu, tj. papírovité nekrózy čepele, dochází k opadu pupenů a květů (při teplotách ve dne 32 °C a v noci 21 °C nebo vyšších), může dojít ke slunečnímu úžehu plodů.

Peckoviny

Příznaky na listech jsou podobné jako u hrušně, vysoká teplota je pravděpodobně jednou z příčin výskytu zdvojených plodů u švestky.

Rajče

Dochází k opadu pupenů a květů, může dojít ke slunečnímu úžehu plodů.

Rododendron a azalka

Poškozeny bývají mladé listy, pokud vadnou a zároveň jsou vystaveny přímému slunečnímu záření, příznakem jsou nekrotické léze na listech.

Tykvovité (dýně, cuketa, meloun, okurka...)

U některých tykvovitých dochází ke žloutnutí okraje listů a jeho vrcholu. Trvá-li toto období déle, mění se barva listu na světle zelenou.


 Poškození plodu broskvoně (peckovina) při intenzivním teple.

 

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej