Vánoce se už pomalu blíží a advent už doslova klepe na dveře. Advent v překladu z latiny znamená příchod a jedná se o období čtyř neděl před vánočními svátky, které vrcholí na Štědrý den. Během tohoto období byste se měli v klidu připravovat na blížící se svátky, a jelikož je jeho začátek pohyblivý, je proměnlivá i jeho délka. Obvykle se pohybuje mezi 22 – 28 dny a letos bude mít 27 dní, takže nás čeká jeden z těch delších. S adventem je spojena spousta lidových i moderních tradic. A my si o nich dnes něco povíme.
Co by to bylo za advent bez pořádného adventního věnce? Tomu, jak si vyrobit svůj vlastní, se budeme věnovat v druhé polovině článku. Pokud máte věnec bez svíček, můžete jím ozdobit například vaše vchodové dveře. Ten se svíčkami pak poslouží jako symbolické odpočítávání 4 adventních týdnů. Svíce na věnci můžete rozmístit dle svého uvážení, nejčastěji se však tradičně a symbolicky umisťují do tvaru kříže. Moderní pojetí je rozložit svíce i v řadě. Větve chvojí či jiných jehličnanů by měly symbolizovat život. Dříve byly alternativou slaměné věnce – ty měly domu přinášet požehnání a odhánět zlé duchy.
Adventní barvou je fialová barva, která je symbol naděje (příchodu) a tradičně by měly svíčky a stužky nést právě tuto barvu. Jedinou výjimkou je třetí svíce v pořadí, která symbolizuje přátelství a měla by mít barvu růžovou.
Můžete vidět i věnce s pěti svíčkami, kdy poslední se zapaluje na Štědrý den, symbolizuje Krista a nese bílou barvu. Svíčky byste správně měli zapalovat proti směru hodinových ručiček.
Pokud však předchozí barvy nepatří mezi vaše oblíbené, nemusíte se obávat. Použít můžete jakoukoliv barvu – někdo využívá modrou, nejčastěji můžete vidět červenou a hlavně v Evropě se využívá i bílá barva, která je považována za slavnostní.
A jaká je vlastně symbolika svíček?
Poprvé letos můžete zapálit adventní svíčku 28. 11. Svíčka, kterou zapálíte na železnou neděli, má symbolizovat naději. Druhá svíce symbolizuje mír a zapálíte ji druhou (bronzovou) adventní neděli, která připadá na 5. 12. Jak jsme již psali, třetí svíčka symbolizuje přátelství a měla by mít růžovou barvu, bude zapálena ve stříbrnou neděli a ta vychází na 12. 12. Poslední čtvrtou svíčku, která symbolizuje lásku, pak můžete letos zapálit o zlaté neděli, ta letos vychází na 19. 12. a na Štědrý den si poté ještě pár dní počkáme.
A pokud jste se rozhodli pro věnec s pěti svíčkami, o Štědrém dnu zapálíte poslední svíci, která je bílá a je zasvěcena Kristu.
Tradice
Vedle zapalování svící jsou se svátky adventu spojeny i svátky významných českých světců a ty s sebou nesou další tradice. Vezměme to popořádku, hned první adventní svátek připadá na 25. 11., tedy svátek sv. Kateřiny, který je spojený s tradicí kateřinské zábavy, která se do dnešních dní moc neuchovala. Na tento den byly povoleny poslední radovánky, tancovačky, zpěv a zábava, jelikož poté začínal advent. Toto veselí měly většinou na starosti ženy a platilo tzv. ženské právo – mohly si vybrat, s kým budou tančit, platily mužům útratu, připravovaly občerstvení a i mohly mužům dávat malé dárky.
Další svátek je 30. 11., tedy na svatého Ondřeje, což byl jeden ze dvanácti apoštolů a býval to den věštění – s čímž je spojeno lití olova. Roztavené olovo vylité do studené vody mělo z tvaru, které vytvořilo, určit budoucnost (dívky z tvaru nejčastěji hádaly budoucího manžela a čím se bude živit).
Mezi další svatoondřejské tradice patřilo hledání podoby budoucího manžela ve vysekané díře v ledu či klepání na dveře kurníku. V případě, že se jako první ozval kohout, čekala dívku v následujícím roce svatba a pokud ne, musela počkat do dalšího roku.
Dalších významným datem je svátek svaté Barbory (4. 12.). Asi vás nepřekvapí, že právě na tento den připadá tradice trhání barborek, což jsou větvičky ideálně třešní či višní, které se vloží do vázy, a pokud vám na Štědrý den vykvetou, splní se vám v následujícím roce všechna vaše přání.
Den po Barboře (5. 12.) přichází na řadu svátek svatého Mikuláše, který je spojený s dáváním sladkostí či drobných dárků dětem. V tento podvečer chodí Mikuláš ve společnosti anděla a čerta a ptá se dětí, zda byly celý rok hodné a pokud ne, dostaly místo pamlsků uhlí.
Čtvrtým významným dnem je svátek svaté Lucie (13. 12.), který je nejznámější pro pranostiku „Lucie, noci upije, ale dne nepřidá.“ Mimo jiné, v tento den také nesměly ženy prát, příst ani uklízet.
Další adventní tradicí je zdobení domovů jmelím, to by mělo přinést štěstí a požehnání. Políbení pod větvičkou jmelí má zajistit vzájemnou lásku až do příštích vánoc. Kromě jmelí můžete použít i břečťan nebo cesmínu a v poslední době je zdobit dům vánoční hvězdou. Peče se vánoční cukroví a perníčky, můžete upéct i perníkový betlém nebo chaloupku, vánočku a při tom všem vám mohou hrát vánoční koledy. Děti den po dni otevírají adventní kalendář, který jim ukazuje, jak se Štědrý den rychle blíží. Další tradicí je i příprava mísy s ovocem, která by měla symbolizovat tichou modlitbu za dobrou úrodu a blahobyt i v nadcházejícím roce. Ráno před Štědrým večerem také dívky házely přes rameno pantofel, a pokud špička ukazovala směrem ze dveří, dívka se následující rok vdala.
Další tradicí je krájení jablka nebo loupání třech ořechů – pokud budou uvnitř zdravé, bude i ten, kdo ho krájel či je loupal. Skořápky z ořechů můžete využít další tradici. Do skořápky vlašského ořechu vložíte malou svíčku, všichni ji ve stejnou dobu zapálíte a vložíte na vodní hladinu. Každá svíčka symbolizuje svého majitele a podle toho jak se od sebe vzdalují, přibližují a jak rychle vyhasnou, můžete usuzovat budoucnost.
Na Štědrý den vás pak čeká tradiční zdobení vánočního stromečku a příprava slavnostní štědrovečerní večeře. U stolu se mělo nechávat vždy jedno místo volné pro potřebné příchozí. Pod talířem by měl každý najít vyčištěnou a suchou šupinu z kapra, kterou pokud bude nosit v peněžence, bude mít dostatek peněz. A po večeři si již můžete užívat jenom příjemné chvilky se svými blízkými.
Adventní věnec – koupit či vyrobit?
Hned na začátku jsme vám slíbili, že se k adventnímu věnci ještě vrátíme. Slib plníme. Určitě jste ve spoustě obchodů viděli plno již hotových adventních věnců, některé byly více či méně tradiční. Co však měli společné, byla ve většině případů vyšší cena. V tomto obchodě, pokud již adventní věnec seženete, pak se jeho cena pohybuje v řádu stovek korun a pokud si ho necháte vyrobit v květinářství, může být cena ještě mnohem vyšší. Přitom je příprava tak jednoduchá a může se na ní podílet celá rodina.
Co budete potřebovat?
Nejdříve si musíte rozmyslet, jaký věnec vlastně budete chtít vyrobit – tíhne vaše srdce spíše po tradičním věnci nebo byste chtěli doladit svůj moderní interiér i moderním adventním věncem? V každém případě budete potřebovat korpus - věnec. Zakoupit můžete buď slaměný věnec, polystyrénový korpus, nebo věnec již s umělým chvojím, který je sice dražší, ale zajistí delší trvanlivost věnce, jelikož vám nebude jehličí opadávat. Pokud jste se však rozhodli, že chcete adventní věnec živý, budete potřebovat chvojí. Nejčastěji se využívají větve jehličnanů (doporučuje se jedle, tis, jalovec, túje), ale můžete použít i břečťan či kombinaci různých jehličnanů. Další zásadní položkou jsou svíčky, a jak jsme psali hned na začátku, i přesto, že tradiční je fialová, růžová, bílá, barvám se meze nekladou. Lepší je kupovat přímo svíčky určené na adventní věnec, jelikož ty by měly být vyrobeny z vosku, který nebude stékat. Dále budete potřebovat nůžky, vázací drát (průměr cca 0,5 – 1 mm), kovové držáky na svíce. Na finální dekoraci pak můžete použít, co vám přijde pod ruku – mašle, pentle, větvičky, ořechy, šišky, jmelí, růžičky, plátky sušeného ovoce a v podstatě cokoliv, co vám bude připomínat Vánoce. To vše můžete připevnit drátkem, provázkem, lepidlem nebo pomocí tavné pistole.
Jak postupovat?
Důležité je pečlivě nastříhat chvojí tak, aby mělo maximálně 10 - 15 cm a dalo se s ním tak lépe pracovat. Větvičky budete postupně přikládat na korpus a pevně obmotávat vázacím drátem. Můžete přiložit i několik řad, aby se vzájemně překrývaly - věnec tak bude působit nejenom bohatým dojmem, ale také nebude vidět vázací drát. Až budete s výsledkem spokojení, můžete do korpusu zapíchnout držák na svíčky.
Určitě je vhodné volit podložky správné velikosti, abyste předešli případnému požáru. Pokud jste se však rozhodli vyrobit i věnec, který zavěsíte na dveře, vynechte svíčky a podložky a pokračujte ke zdobení. Zdobit můžete dle své libosti, ať už chcete věnce umístit na dveře, zavěsit, či položit na stůl. Pokud chcete pověsit věnec od stropu, postačí vám čtyři stuhy, které obvážete rovnoměrně (ideálně v kříži) kolem věnce a zavěsíte. V případě, že na závěsný věnec budete dávat i svíčky, bude lepší, když nebude připevněn příliš blízko pod stropem, avšak ani příliš nízko nad stolem. Ideální je, umístit ho v takové výšce, aby vám u stolu nepřekážel a ani nezašpinil strop kouřem.
A abychom vás dostatečně inspirovali, přidáváme několik ukázek adventních věnců za závěr. Přejeme, ať se vám s rodinou vydaří nejenom věnec, ale i celé letošní svátky.
Přečtěte si náš další článek a zahřejte se o vánočních svátcích.