Určitě už jste někdy narazili na rostlinu, které se často přezdívá domácí lékárnička. Aby ne, je to totiž jedna z nevyužívanějších rostlin, kterou můžete pěstovat doma i na zahradě. Dále se hojně využívá ve farmaceutickém, kosmetickém i potravinářském průmyslu. I když je známo zhruba 300 až 400 druhů aloí, mnohé z nich rostou pouze pro okrasu. Z aloí, které jsou využívány v lékařství, je neznámější Aloe vera.
Pokud to zjednodušíme, tak se největší síla aloe vera skrývá v jejím gelu. Když rozříznete list aloe vera, vytékají z něj tekutiny dvě – na povrchu listu to je míza, která má žlutozelenou barvu a obsahuje aloin. Střed listu obsahuje čirou gelovou tekutinu, která má nejenom zklidňující a hydratační účinky, ale také podporuje hojení. Zajímavostí je, že tyto dvě tekutiny se však při výrobě léčiv musí oddělovat, aby se zamezilo nežádoucím zdravotním účinkům. Zmíněný gel je mimo jiné směsí zhruba dvou set užitečných složek – mezi ty patří vitamíny A, C, E, minerály, aminokyseliny, polysacharidy, trávicí enzymy, lektiny, G-glykosidy, saponiny proti virům, antrachinony, atd. Mezi další složky patří i lignin, který umožňuje proniknout ostatním látkám hluboko do pokožky a napomáhat tak rychlejšímu hojení menších poranění (popáleniny, štípance od hmyzu či odřeniny).
Gel z aloe vera má chladivé, hydratační a protizánětlivé účinky a navíc dokáže napomáhat i likvidaci bakterií, virů a plísní. Čistý gel z aloe vera se používá vnitřně a podporuje správnou činnost zažívacího a imunitního systému – napomáhá detoxikovat střeva a neutralizuje nadměrnou žaludeční kyselost. Příznivě napomáhá i při potížích se slinivkou břišní, podporuje totiž vylučování žluči. Pokud máte oslabený imunitní systém, měla by jeho konzumace napomoct potlačení infekcí. U kožních problémů je vhodná kombinace zevního i vnitřního užívání. Gel dále pomáhá při léčbě akné, ekzému, lupénky, zmírňuje průběh pásového oparu.
Rostlina je na pěstování poměrně nenáročná a tak si ji doma může pěstovat takřka každý, čímž lze velmi snadno zajistit v domácnosti první pomoc, například u popálenin. K pěstování ji postačí lehká propustná půda s trochou písku nebo speciální substrát Gramoflór, dostatek slunečních paprsků a pouze občasné zavlažování – je to sukulentní rostlina, což znamená, že vydrží bez vody i několik dní.
V zimě je naopak lepší zavlažování úplně omezit a v místnosti, kde máte aloe vera umístěnou, by neměla teplota klesnout pod 5 °C. Na jaře postačí rostlinu přesadit nebo vyměnit svrchní část zeminy. Pokud budete chtít rostlinu pěstovat pro její gel, je důležité, aby byla stará alespoň 2 roky – v této době začne získávat své účinky. Pro nápoj by se měly používat ideálně pouze vnější listy, které jsou staré 4-5 let. Z nich se při zpracování stáhne zelený povrch listu a vyhodí se. Obsahuje totiž aloin, což je látka se silně projímavým účinkem (používá se v některých lécích). Správný aloe vera gel by aloin obsahovat neměl a měla by zůstat pouze průhledná kluzká hmota. Po jejím prolisování na šťávu a doplněním o dužinu vznikne gel, který pochází ze stejného základu jako šťáva a liší se pouze hustotou díky kouskům přidané dužiny. Existuje spoustu tipů a receptů, díky kterým si můžete aloe veru zakomponovat i do svého jídelníčku – například jako surovina do salátů, zdravých likérů, atd.
U vnějšího užívání šťávy se nemusíte obávat, že dávkování přeženete. U vnitřního byste však měli dbát na doporučenou dobu užívání. Je doporučováno nebrat ji dlouhodobě – zhruba 6 – 8 týdnů a mezi tím udělat 2 týdenní pauzu.
Zde je krátký výčet některých pozitivních účinků aloe vera:
- má vynikající detoxikační účinky, čistí a regeneruje organismus
- má antibakteriální a antivirové účinky, působí proti plísním
- posiluje imunitní systém
- má pozitivní účinky na klouby, pomáhá při léčbě kloubních onemocnění, prospívá funkci svalů
- napomáhá při bakteriálních onemocněních
- napomáhá při artritidě a revmatických zánětech kloubů
- zlepšuje krevní oběh, má příznivý vliv na krevní tlak
- pomáhá k regeneraci kůže (při drobných popáleninách, poraněních, při zánětech)
- prospěšné při překyselení žaludku a pálení žáhy
- zlepšuje vstřebávání živin, reguluje činnost žaludečních buněk produkujících kyselinu chlorovodíkovou
- zvyšuje činnost buněk vytvářejících ochranný sliz, který brání poškození sliznice
- napomáhá při chronické zácpě a průjmech, nadýmání, nechutenství, poruchách střevní činnosti, poruchách správného příjmu vitamínů a minerálů, syndromu přecitlivělého střeva a vředech tračníku
- působí jako prevence proti nemocem, zvyšuje obranyschopnost těla a zlepšuje odplavování usazených toxinů
- léčí zánětlivé stavy, žaludeční a dvanácterníkové vředy
- napomáhá léčit potravinové alergie a atopický ekzém
- regulací buněk napomáhá při poruchách látkové přeměny (cukrovka, dna, porucha metabolismu tuků, obezita)
- má hydratační účinky
- podporuje hojení - rány, jizvy, modřiny, odřeniny, popáleniny, kousnutí nebo bodnutí hmyzem
- léčí kožní infekcí - bakteriální, virové i plísně, jako je plíseň nehtu, onychomykóza
- podporuje trávení a imunitních reakcí v organismu
- napomáhá při překyselení žaludku, nemoci slinivky břišní
- řeší difuzní záněty kůže (vnitřní užití), akné, ekzémy, lupénku, psoriázu, pásový opar, herpes zoster
- dále ji využívají i zubaři pro rychlejší obnovu po vytržení zubu, při nemocech dásní
- obnovuje rovnováhu mezi kyselinami a zásadami v organismu (tzv. acidobazickou rovnováhu)
- díky antrachinonům chrání zuby před zubním kazem a dásně proti paradentóze
- má pozitivní účinek na odolnost organismu, má význam v prevenci nádorových onemocnění i jako doplněk léčby - chrání kůži před ionizačním zářením, což zmírňuje negativní následky ozařování na kůži při léčbě nádorů a rakoviny
- zajišťuje zdravou krásnou kůži a zdravé vlasy
- doporučeno při problémech se stavy hypoglykémie (snížení hladiny cukru v těle), které se projevují únavou, bolestí hlavy, chvěním víček, poruchou koncentrace, studeným potem, nutností jíst, třesem rukou, hyperaktivitou u dětí a mnoho dalšího
- stimuluje aktivitu makrofágů, které ničí organismus ohrožující bakterie
- zmírňuje uvolňování histaminu ze žírných buněk - antihistaminický účinek pomáhá při první pomoci u popálenin, opaření i alergické reakci
- lze účinně kombinovat s dalšími bylinnými prostředky proti celulitidě
- pravidelné pití šťávy výrazně zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů
Pozor! Pokud však již trpíte rozsáhlými ledvinovými kameny, musíte začínat s pitím velmi opatrně - ledvinové kameny by mohly začít rychle opouštět ledviny, což by mohlo způsobit koliku.
Přípravky s aloe vera si můžete zakoupit i v lékárnách či přímo u dodavatelů různých výrobků. Aby byly zachovány její blahodárné účinky, měla by být dodržena co největší koncentrace gelu – minimální složení 99,7% čistého aloe vera gelu. Většina dodavatelů však gel ředí či ochucují, a proto je nutné si dávat pozor na to, co kupujete. Většinou je pak zbytek voda, ochucovadla, různé ovocné či jiné příchutě, jen minimum vitamínů a spoustu škodlivých tzv. „éček“. Některé kvalitnější výrobky mají obsah 80% - 95% aloe vera gelu. Při nákupu je důležité kontrolovat nejenom procenta, ale i z čeho jsou procenta uváděna. Většina prodejců sice uvádí výše proklamované ideální složení aloe vera 99,7%, avšak ze šťávy, což je nejslabší koncentrát gelu a obsahuje ho v sobě cca 10 %.
Omezení užívání
Nakonec je důležité říci, že aloe vera gel se doporučuje podávat dětem od 3 let. Těhotné a kojící ženy by jej neměly užívat nebo jeho užívání konzultovat s lékařem (výrazně totiž podporuje činnost žaludku a střev). Dále ho nemohou užívat lidé s transplantovanými orgány (podporuje imunitní systém, což je naprosto nežádoucí). Šťávu z aloe vera by neměli užívat ani osoby, které užívají diuretika, mají potíže se žlučníkem, trpí zánětem slepého střeva či mají střevní potíže. Mohlo by dojít k zánětu jater či jeho zhoršení.
Avšak každý případ je zcela individuální a je proto vždy nutná konzultace s ošetřujícím lékařem. Obecně však platí, že aloe vera je vhodná, pokud je zapotřebí posílit aktivitu imunitního systému a povzbudit látkovou výměnu.
Pokud Aloe Vera používáte, ať už ve formě gelu či jiné, budeme rádi, když se o vaše tipy a rady podělíte s ostatními čtenáři v komentářích níže.
O dalších bylinkách se můžete dočíst v dalším článku ,,6 druhů rostlin, které vám pomůžou klidně spát".