Rychlý životní styl a stres zapříčiňují, že porucha spánku je v českých ložnicích poměrně častým hostem. Někteří se tohoto nevítaného návštěvníka snaží zbavit léky, jiní zkoušejí různé relaxační techniky, lepší matrace a mnohé další osvědčené postupy. Přitom by mnohdy postačilo umístit si v ložnici květinu.
V tomto článku si představíme 6 rostlin, které promění vaši ložnici v hotovou rajskou zahradu. Jak je známo, rostliny jsou výrazným producentem kyslíku. Kromě toho pokojové květiny výborně zachycují prach i kouř a zároveň zvlhčují vzduch. Vedle lepšího spánku se tedy můžete dočkat zmírnění bolesti hlavy, snížení úzkosti, zlepšení nálady, posílení funkce mozku či účinné prevence rýmy.
Břečťan popínavý
Americká kosmická agentura NASA provedla několik studií a potvrdila, že břečťan, co se pročišťování vzduchu týče, je rostlina s nejsilnějším účinkem. A to především díky schopnosti pohlcovat formaldehyd. Dále snižuje koncentraci plísní až o 94 %. Kontaminanty ve vzduchu jsou hlavní příčinou astmatu, alergií a jiných problémů s dýcháním – břečťan zlepšuje tedy nejen kvalitu spánku, ale napomáhá vyřešit i výše uvedená onemocnění.
Jeho pěstování je velmi jednoduché a nenáročné – daří se mu i při nižších teplotách při omezeném přísunu slunečního světla. A proto se břečťan jeví jako nejlepší volba pro zlepšení vašeho spánku.
Péče o břečťan:
- Udržujte rostlinu na stinném místě, kde může získat nepřímé světlo
- Udržujte jej z dosahu ventilátoru či jinak větrných míst
- Je důležité jeho velikost regulovat pravidelným prořezáváním
- Zalévejte, když je půda suchá na dotek
Levandule
Levandule se nejčastěji používá do parfémovaných mýdel, esenciálních olejů, aviváží či šamponů. Výzkumy potvrzují, že vdechování její vůně vytváří u lidí uklidňující až sedativní účinky. Kromě toho také výborně čistí vzduch. Vedle příjemné vůně tedy přítomnost levandule zmírňuje stres, zlepšuje spánek, snižuje nespavost, úzkost, lečí slabý srdeční tep a u malých děti snižuje plačtivost.
Péče o levandule:
- Doporučuje se levanduli udržovat v blízkosti okna, které je orientované na jih
- Zalévat, když je půda na dotek suchá
- Dbát na to, abyste ji nepřelili – levandule jsou náchylné k hnilobě kořenů
- Důležité je zvolit vhodnou odrůdu (některé odrůdy levandule mohou vyrůst až 1 metr na výšku/šířku)
Více o pěstování levandule se dozvíte v našem článku.
Jasmín
Dalším zástupcem je tato exotická rostlinka, která také výrazně zkvalitňuje spánek, zvyšuje produktivitu a soustředěnost během celého dne. Pokud ji umístíte v ložnici, snížíte vliv stresu a zažijete pocit klidu i tím, že k ní přivoníte. Účinnost jasmínu při podpoře spánku potvrdila i americká univerzita ve Wheelingu. Mezi její další pozitivní účinky patří: snížení úzkosti a podrážděnosti, zlepšení nálady ráno po probuzení.
Péče o jasmín:
- Jasmín by měl být v ideálním případě udržován v místnosti s chladnějšími teplotami a v blízkosti okna, které je orientované na jih
- Růst můžete podpořit treláží nebo jinými podpůrnými prostředky
- Jasmín by neměl být vystaven slunečnímu záření déle než 3-4 hodiny
- Hnojit můžete hnojivem pro pokojové rostliny na jaře a udržovat vlhkost půdy (aby nebyla mokrá)
- Důkladně prořezávat na počátku jara, abyste měli její velikost pod kontrolou
Tchýnin jazyk
Tchýnin jazyk je lidové označení pro další z květin, které jsou jako levná a nenáročná pokojová květina téměř ideální pro prokysličení vzduchu ve vašem domově. Tchýnin jazyk uvolňuje kyslík a současně pohlcuje oxid uhličitý, a to převážně v noci. Kromě toho filtruje ze vzduchu i velmi škodlivé toxiny, které se v domácnostech běžně vyskytují - například známý karcinogen formaldehyd, trichlorethylen či benzen. To pomůže nejen při zkvalitnění spánku, ale i při léčbě respiračních onemocněních, bolestí hlavy či podrážděných očí. Tato rostlinka se velmi snadno pěstuje a je také vhodná k dekoraci.
Rozmarýn
Rozmarýn je nejen bylina, která se běžně používá při vaření, ale pokud si ji vysadíte doma, pomůže vám i lépe spát. Rozmarýn je již od starověku považován za posilovač paměti a i dnes je rozmarýnový éterický olej doporučován pro podporu nervového systému, zdraví oběhového ústrojí, zlepšení koncentrace a zmírnění stresu.
Péče o rozmarýn:
- má rád písčitou propustnou půdu, spíše vápnitou
- nemá rád přemokření – je náchylný na zahnívání kořenů, omezte proto zálivku
- nesnáší mráz – přestože je vhodné dát rozmarýn přes zimu na chladnější místo (kolem 15 °C), teplota pod 5 °C je kritická
- umístěte jej na jižní stranu, potřebuje i v zimě dostatek světla
- v létě mu dopřejte plné slunce (na jaře ovšem prospěje 14 dní v přechodovém prostředí)
Aloe vera
Poslední květinou v našem výběru je aloe vera. Ač exotická, může být tato na zdraví prospěšné látky bohatá květina pěstována i doma. Tato květina vypouští do vzduchu během noci spoustu kyslíku, čímž pomáhá při nespavosti a také zlepšuje kvalitu samotného spánku. Pozitivní účinky aloe very jdou však ještě mnohem dál, a to díky zázračnému průhlednému polotekutému gelu uvnitř listů rostliny. Látky obsažené v listech napomáhají při hojení ran, popálenin, při překyselení žaludku, potížích se slinivkou břišní, účinně bojují proti paradentóze, mírní ekzémy, dokonce napomáhají i při léčbě rakoviny střev, tuberkulózy, cévních chorob, cukrovky a při zvýšené hladině krevních lipidů. Avšak pozor - účinky aloe vera se mohou při nadměrném užívání změnit na negativní – to pak některé látky mohou být toxické. Z tohoto důvodu je nutné užívat toto přírodní antibiotikum s mírou a při vážnějších zdravotních obtížích či v těhotenství a při kojení se před užitím nejdříve poradit s odborníkem.
Závěr
V tomto článku jsme představili květiny, díky kterým se vám rozhodně bude lépe spát. Některé z nich můžete dokonce i díky zdraví prospěšným látkám konzumovat a pozitivní účinky tak znásobit. To už je ovšem téma na některý z našich dalších článků.
Přejeme hezkou dobrou noc :)