Zahradní sekačky jsou jedním z největších zahradních pomocníků v průběhu hlavní sezony každého zahrádkáře. Při výběru sekačky se bere v potaz její výkon, snadná manipulace, bezproblémová údržba a celková spolehlivost.
Pro dosažení všech těchto specifik je lepší se jejímu výběru blíže věnovat. Každý model nabízí jiné možnosti a pro někoho může být složitější se v široké nabídce zorientovat. V tomto článku se vám pokusíme nastínit základní typy sekaček, upozornit, na co brát při výběru sekačky zřetel a v závěru přidáme shrnutí v podobě našich několika tipů.
Velikost plochy
Předtím než se pustíte do výběru sekačky, zvažte velikost své zahrady. Pro menší plochy (do 200 m²) bude ideální volbou strunová ruční sekačka. Pro střední plochy (200 m² - 1000 m²) může být vhodná elektrická sekačka, zatímco pro větší plochy (nad 1000 m²) se doporučuje motorová sekačka. Pokud máte nerovný terén nebo zahrada obsahuje různé překážky, zvážte sekačku s dobrou manévrovatelností.
Také šíře záběru ovlivňuje rychlost, za kterou zvládnete posekat travnatou plochu. Dalším kritériem pro rozhodování je velikost vašeho trávníku nebo jiné travnaté plochy. Obecně totiž platí, že čím větší plochu budete sekat, tím větší by měla být šířka záběru rotujícího nože zahradní sekačky:
- do 100 m2 – šířka záběru cca 30 cm
- do 400 m2 – šířka záběru cca 40 cm
- do 1000 m2 – šířka záběru cca 45 cm
- nad 1000 m2 – šířka záběru nad 45 cm
Typy sekaček
Na trhu existuje několik základních typů sekaček, které se od sebe liší svou hmotností, hlučností, použitým typem energie. Při výběru sekačky také řešíme, pro jaký typ a velikost plochy sekačku vybíráme, kdy se každý typ hodí pro jiné účely.
Základně můžeme sekačky dělit na:
- vřetenové (ruční, motorové)
- bubnové,
- rotační (elektrické, benzínové, robotické, akumulátorové či traktory),
- cepové nebo lištové.
Vřetenové sekačky
Vřetenové sekačky představují mechanicky poháněný typ sekaček, který se svým řezem nejvíce podobá manuálnímu zastřihávání nůžkami. Hodí se pro úpravu nízkých okrasných trávníků a jsou vhodné hlavně pro menší plochy. Takto posekaná plocha nevysychá, působí čerstvě a nežloutne. Pokud chcete docílit vzhledu typického anglického trávníku, jsou vřetenové sekačky pro vás to pravé. Použité stočené nože sekačky trávu nesekají, nýbrž stříhají, čímž docílíte kýženého cíle.
Rotační sekačky
Tyto sekačky kosí trávu horizontálně položeným rotujícím nožem. Elektrické jsou vhodné pro menší trávníky, kdežto benzínové jsou ideální pro středně velké a členité terény. Dobře s nimi posekáte vyšší a hustší travní porost. Pokud by pro vás byl rozhodující jednoduchý způsob startování, tak nezoufejte, i benzínové sekačky se dají nastartovat jednoduše stisknutím tlačítka.
Bubnové sekačky
Bubnová sekačka využívá válec s noži na sečení trávy. Tento válec je umístěn pod sekačkou a rotuje během pohybu sekačky. Nože na válečku se pohybují proti pevné spodní části sekačky, což vytváří efektivní řezání trávy. Bubnové sekačky jsou vhodné pro sečení vysoké trávy. Nejlépe se uplatní v sadech, lukách a dalších plochách, které se sečou 1 - 2 x za sezonu.
Pohon sekaček
Elektrická, benzínová nebo AKU sekačka?
V případě, že se rozhodnete pro rotační sekačku, bude tohle asi první otázka, kterou budete řešit. Pro snazší rozhodování vám níže nastíníme výhody i nevýhody jednotlivých typů.
Elektrické sekačky
Pokud máte přístup k elektrickému zdroji, jsou elektrické sekačky vhodné pro menší a střední zahrady. Jsou snadno ovladatelné, téměř bezúdržbové a nevyžadují palivo. Na druhou stranu jsou omezeny dosahem kabelu.
Výhody:
- nižší pořizovací cena
- nízká hmotnost
- tichý a ekologický provoz
- snadná ovladatelnost
- minimální nároky na údržbu
- spolehlivost
- možnost práce ve strmém terénu
Nevýhody:
- můžete pracovat pouze tam, kde je přívod proudu
- musíte si při práci hlídat přívodní kabel (délka – krátký x dlouhý)
- nebezpečí spojené s přeseknutím kabelu
- nižší výkon – vhodné pro menší travnaté plochy
Benzínové sekačky
Benzínové sekačky jsou silné a vhodné pro velké zahrady nebo náročný terén. Mají větší výkon a snadno zvládnou vyšší trávu. Jsou ovšem hlučnější, vyžadují pravidelnou údržbu a provozní náklady.
Výhody:
- vhodné pro středně velké travní plochy i s členitým terénem
- zvládnou posekat i vyšší a hustější travní porosty
- funkční i mimo dosah přívodu elektrické energie
- nejste omezeni přívodním elektrickým kabelem
- šetrné k životnímu prostředí
- dlouhodobější životnost
- vyšší výkon
Nevýhody:
- vyšší pořizovací cena
- vyšší hmotnost
- větší hluk (většina splňuje hlukové normy)
- komplikovanější údržba
- odér z výfuku
AKU sekačky
V dnešní době se technologie neustále vyvíjí a zahrada není výjimkou. Aku sekačky, známé také jako akumulátorové sekačky, přinášejí do světa zahradního nářadí revoluci. Aku sekačka je druh zahradní sekačky, která funguje na bázi lithium-iontových akumulátorů. Tyto akumulátory poskytují energii pro pohon sekačky a umožňují bezdrátovou práci. Aku sekačky jsou populární pro svou pohodlnost, ekologičnost a relativní tichost.
Výhody:
- bez potřeby elektrického nebo benzínového přívodu
- šetrné k životnímu prostředí, protože neprodukují emise a nevyžadují palivo
- bez složitých startovacích procedur, jako u motorových sekaček, je ovládání aku sekačky jednoduché a intuitivní
- jsou obvykle tiché
- méně údržby a nevyžadují pravidelnou výměnu oleje nebo benzínu
Nevýhody:
- omezený čas pro práci
- pro malé plochy
Velikost sekačky
Velké elektrické nebo benzínové sekačky jsou snem každého zahrádkáře a jsou vybaveny mnoha funkcemi. Stinnou stránkou těchto sekaček je však nejenom jejich pořizovací cena, ale i fakt, že jsou vyráběné spíše pro větší plochy – díky tomu mají sice silnější, ale o to těžší motor a větší koš.
Výše popsané vlastnosti vám na velkých plochách mohou práci výrazně urychlit, ale také výrazně snižují ovladatelnost sekaček. Ideální pomocníkem jsou hlavně tehdy, pokud se na velkých plochách nemusíte vyhýbat žádným překážkám.
Malé sekačky na trávu jsou obvykle menších rozměrů a nižší váhy (do 12 kg) , proto se snadněji ovládají. Jsou vhodné pro menší zahrady, malé rozlohy trávníků nebo místa náročná na dostupnost pro velké sekačky.
Pojezd
Sekačky s pojezdem představují další úroveň pohodlí při údržbě vaší zahrady. S jejich pomocí můžete snadno a efektivně posekat trávník i na větších plochách. Pojezd umožňuje sekačce pohybovat se vpřed bez vašeho aktivního tlačení nebo tlačení méně náročným způsobem. To znamená, že se můžete soustředit na navigaci a směrování, zatímco sekačka se sama pohybuje vpřed.
Výhody:
- méně fyzické námahy
- rychlejší práce
- menší fyzická únava
- vhodný pro náročnější terén
Nevýhody:
- vyšší pořizovací cena
- náročnější údržba
Výkon motoru
Zjednodušeně můžeme říci, že pro menší zahrádky vám bude stačit motor s menším výkonem kolem 4 HP, pro střední si vystačíte s výkonem kolem 5 HP a pro velké zahrady nad 1 500 m² bude ideální výkon 6 HP.
Šasi
Šasi je rámová struktura zahradní sekačky, která slouží jako základní nosná část, na kterou jsou namontovány další komponenty, jako je motor, nože a pojezdový systém. Kvalitní šasi by mělo být pevné, odolné vůči namáhání a schopné udržet správnou geometrii pro rovnoměrné sečení trávy.
V závislosti na tom, jak často plánujete sekat, vybírejte i šasi. Pokud například budete v hlavní sezóně sekat trávu 1x do měsíce, vybírejte vyšší šaši. Při koupi proto kontrolujte velikost výletového otvoru, aby sekačka také dobře sbírala do koše.
Materiál sběrného koše
Vrtá vám hlavou, zda je lepší látkový nebo plastový koš? Zde záleží hlavně na vašich osobních preferencích, jelikož názory se liší. Donedávna byly koše výhradně plastové, v poslední době se vyrábí převážně látkové.
Látkový koš umožňuje lepší proudění vzduchu, takže se lépe naplní čerstvě posekanou trávou. Na druhé straně se však může při provozu rychleji zanést a je těžší se pak drobné trávy zbavit – kdežto plastový stačí omýt silnějším proudem vody. Můžete najít i sekačky, kde se materiály kombinují – látková část usnadní výše zmíněné proudění a horní plastová část usměrní vzduch tak, aby tráva se tráva plnila od zadní části koše.
Servis
Benzinová sekačka vyžaduje pravidelný servis a je podstatné dodržet několik zásad. Po prvních hodinách užívání je důležité myslet na výměnu oleje, čímž předejdete zbytečnému poškození motoru. Poté můžete olej měnit cca jednou ročně. To můžete provádět sami, nebo navštívit servis. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, je lepší vybírat sekačku i podle sítě servisů a najít si ten, který máte nejblíže. Nebudete pak muset čekat delší dobu na vyřízení reklamace v hobby marketu. Je důležité pravidelně kontrolovat vzduchový filtr, aby mohl motor pracovat s optimální směsí vzduchu/benzinu a neztrácel zbytečně výkon.
Dále byste měli pravidelně kontrolovat naostření nože, aby se tráva sekala, nikoliv trhala. Po každém sekání je důležité očistit vnitřní prostor šasi, aby se na něm neusazovala čerstvě posekaná vlhká tráva a nezamezila proudění vzduchu v šasi a následnému sběru trávy do koše. Pozor na čištění vodou, aby vám vnitřek, včetně uložení koleček, zbytečně nekorodoval. V servisu vám mohou vyčistit i seřídit motor, lanovody či pojezd, ale také nabrousit nože.
Tipy na závěr
Na závěr lze říci, že při nákupu sekačky byste se měli rozhodovat hlavně podle vašich preferencí a potřeb. Důležitá je jednoduchost ovládání a nastavitelnost výšky kosení. U sekaček s pojezdem je lepší, když půjde měnit rychlost – fixní by vám nemusela vyhovovat (moc rychlá x moc pomalá chůze). Výhodou je, pokud má sekačka větší zadní kola – lépe tak bude zvládat nerovný povrch a bude se s ní lépe manipulovat. Větší komfort vám také zajistí sekačky, u kterých půjde madlo výškově nastavit.
Některé sekačky nabízí i možnost madlo složit, čímž vám při skladování ušetří prostor. Dalším parametrem je již výše zmíněná velikost a typ koše – na větší plochu jistě oceníte větší koš. Dále si všímejte spojení koše a sekačky – toto spojení by mělo být pod co nejmenším úhlem, aby se koš efektivně plnil.
Věříme, že jsme vám výběr alespoň trošku usnadnili a těšíme se na vás příští týden s dalším článkem. Mezitím si můžete čas zkrátit čtením dalších článků na našem blogu.