Řešíte oddělení dvou ploch na vaší zahradě? Vyzkoušejte plastový obrubník, který bude vaším skvělým pomocníkem, aniž by dokázal poničit dokonalý vzhled vaší zahrady. Obdiv si získá velice snadnou instalací i demontáží jak u začínajících, tak i zkušenějších zahrádkářů. Plastový obrubník je možné využít v kombinaci s jakýmkoliv typem povrchu – běžný trávník, štěrk, zatravňovací tvárnice či betonová dlažba. Plastové obrubníky jsou k dostání v tradiční černé barvě o délce 1 metr a ve výšce 45, 60 a 80 mm. Podívejte se na naši kompletní nabídku.
Kotvení
Plastový obrubník je nutné při pokládání postupně ukotvovat. Na výběr máte ze dvou možností – pomocí plastových, nebo kovových hřebů. Plastové kotvicí hřeby využijete především při kotvení do běžného podloží – například do zkypřené zeminy. Ocelové kotvicí hřeby naopak využijete na místech, kde se setkáte s hutnějším podložím – například jílovité půdy.
Při usazování rovného dílu plastového obrubníku vám postačí na 1 metr 3 kotvicí hřeby. Pokud ovšem obrubník ohýbáte a tvarujete, je vhodné díl ukotvit 6 kotvicími hřeby. Na jednom dílu obrubníku délky 1 metr je vždy 6 otvorů pro hřeby. Do těchto otvorů pasují oba typy uvedených hřebů. K zatlučení hřebů postačí obyčejné kladivo či palice.
Tvarování
Plastové obrubníky je vzhledem k rázu zahradních ploch, záhonů či chodníků nutné tvarovat. Před samotným ohýbáním je nutné obrubník nastřihnout, k tomu vám postačí klasické štípačky či kombinačky, a následně můžete začít s tvarováním. Jeden metrový díl obrubníku lze dokonce ohnout kolem dokola, přičemž vznikne kruh o průměru cca 32 cm. Tento tvar využijete například při ohraničování stromů.
Pro zvýšení poddajnosti materiálu doporučujeme obrubníky ponechat chvíli na přímém slunci, ponořit do teplé vody nebo je nahřát horkovzdušnou pistolí. Ve většině případů ovšem není tento postup nahřátí v důsledku vysoké flexibility zapotřebí.
Napojování
Pokud se ptáte, jestli lze jednotlivé díly obrubníku napojovat, máme pro vás dobrou zprávu. Všechny obrubníky jsou z každé strany vybaveny zámkovým systémem, který zajistí spolehlivé a pevné spojení. Spojení probíhá jednoduchým zasunutím, ke kterému není potřeba velké síly a zvládne ho tak každý a každá z vás. Spojovací systém využijete i ve chvíli, kdy budete chtít obrubník spojit do kruhu.
Obrubník má podél celé délky vytvořený žlábek pro umístění zahradní hadice či kabeláže, která se vám díky tomu nekroutí a vy víte, kudy přesně ji v zemi na své zahradě vedete.
Související produkty
Kromě samotných obrubníků a kotvicích hřebů využijete při pokládání plastových obrubníků také zahradní textilie. K nejčastějším typům patří geotextilie a netkané mulčovací textilie. Textilie slouží nejčastěji jako separační vrstva, která zároveň zabraňuje prorůstání plevelu. Textilie nepodléhají plísni ani hnilobě. Zahradní textilie se instalují pod obrubník a jejich uchycení je zajištěno samotnými kotvicími hřeby skrze obrubník. Zahradní textilie odděluje spodní vrstvu, která je tvořena zeminou, a horní vrstvu, kterou tvoří nejčastěji mulčovací kůra, okrasné kamínky, dlažba atp.
Reportáž v pořadu Polopatě na ČT1
Co o neviditelných obrubnících LEGI říkají zákazníci
Plastové obrubníky používám už cca 10 let a zatím jsem velice spokojená. Doposud jsem nezaznamenala žádné poškození obrubníků, ani se na nich nijak nepodepisuje zub času. Sekáme motorovou sekačkou a k poškození okrajů obrubníků nedochází. Dají se výborně tvarovat. Za mě 100% spokojenost. (Jiřina W.)
Výborně se s obrubníky pracuje. Bez prostříhání jsou opravdu pevné a stabilní, s prostřihem se dají dobře tvarovat. Velká spokojenost. Využila jsem je k olemování dětského koutku na zahradě, který je vysypán oblázky. Určitě ještě někde použijeme. (Lucie H.)