Léto je tu a zahrada je právě tím místem, kde trávíme čím dál více svého času. Při relaxaci venku je však důležité chránit se před horkem a slunečními paprsky, které vás mohou i v neletních měsících nemile překvapit svou silou. Pro tyto účely slouží zahradní slunečníky, které vám nejen zajistí potřebný stín, ale dokážou také vaši zahradu či terasu hezky zútulnit.
Jak takový slunečník vybrat?
Široký výběr materiálů, velikostí a tvarů vám snadno zamotá hlavu, proto jsme připravili tohoto rádce pro snadný výběr zahradního slunečníku přesně na míru vašim potřebám.
Rozdělení slunečníků
Vybírat můžete ze dvou základních typů slunečníků – slunečníky se středovou tyčí a boční slunečníky.
Boční slunečníky
Tyto slunečníky jsou velmi oblíbené pro svoji flexibilitu a jednoduchost. Díky své konstrukci, která je „bokem“ od středu slunečníku, nezabírá slunečník tolik místa a nepřekáží při umisťování zahradního nábytku. Mohou být výkyvné, otočné kolem své osy a naklápěcí, takže je můžete libovolně přizpůsobit poloze slunce.
Oproti slunečníkům se středovou tyčí poskytují menší plochu stínu a mohou být náchylnější k poryvům větru. Proto doporučujeme zvolit dostatečné zatížení s ohledem na hmotnost slunečníku a jeho umístění.
Slunečníky se středovou tyčí
Tento typ slunečníků má jednu centrální tyč, která slouží jako stojan pro slunečník a není proto omezen velikostí. Je velmi populární pro svoji stabilitu na místech s větším poryvem větru. Slunečníky se středovou tyčí vybírejte z modelů, které lze výškově nastavit a naklopit, abyste dosáhli dokonalého zastínění i při východu a západu slunce.
Oproti slunečníkům s boční nohou jsou slunečníky se středovou tyčí velmi stabilní a mají jednoduchou konstrukci, jsou tedy zpravidla lehčí a snadněji přenosné.
.
Výběr vhodné velikosti a tvaru
Při výběru slunečníku je důležité zvážit velikost a tvar, abyste si zajistili dostatečné množství stínu. Před pořízením je nutné si vybrat místo, změřit plochu, kterou budete chtít zastínit, a promyslet, zda bude pod slunečníkem umístěn například stůl se židlemi nebo zahradní lehátka.
Na pláž a k vodě můžete zvolit menší kulatý slunečník o průměru 150–200 cm, naopak ke stolu se šesti židlemi pořiďte slunečník s minimálním průměrem 3 m.
Čtvercový tvar poskytuje maximální stín a je vhodný pro symetrické prostory.
Kulatý tvar je nejběžnější pro většinu zahradních slunečníků. Poskytují velké množství stínu a jsou snadno přenosné. Využijete je i na pláži u rybníka nebo u moře.
Obdélníkový tvar je vhodný pro oválné nebo obdélníkové stoly. Své využití naleznou především na stísněných balkonech nebo terasách, kde není dostatek místa.
Materiál konstrukce slunečníku
Materiál slunečníku je jedním z nejdůležitějších faktorů pro výběr vhodného slunečníku. Nejčastěji používanými materiály jsou kov (hliník a ocel) a dřevo.
Kovové slunečníky
Kovové slunečníky jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku. Díky těmto materiálům jsou velmi odolné a bezúdržbové. Jsou lehké pro manipulaci a snadno se přenášejí.
Kovové slunečníky jsou oproti dřevěným slunečníkům mnohem odolnější proti povětrnostním vlivům a mají modernější vzhled. Dřevěné slunečníky jsou naopak více esteticky příjemné a dokáží lépe zapadnout do okolní přírody.
Dřevěné slunečníky
Dřevěné slunečníky jsou vyrobeny z různých druhů tvrdých dřevin – například dub, javor, teak či iroko. Dřevo je bez suků a ošetřeno nátěrem proti škůdcům a vnějším vlivům. Díky tomu mají dřevěné slunečníky srovnatelně stejnou životnost jako kovové slunečníky.
Dřevěné slunečníky jsou oblíbené hlavně pro svůj nezaměnitelný přírodní vzhled, který ozvláštní každou zahradu nebo terasu. Pro svou vyšší váhu nejsou vhodné pro časté přenášení a manipulaci, k tomuto účelu lépe poslouží kovové slunečníky.
Potah slunečníku
Stín vytváří především samotný potah slunečníku, který by proto měl být vysoce odolný vůči slunečnímu záření a voděodolný. U většiny moderních slunečníků lze potah sejmout z konstrukce a prát v ruce, což velmi oceníte zejména v období silného výskytu pylů nebo v prašném městě.
Existuje několik typů materiálů, které se používají při výrobě potahů slunečníku, z nichž každý má své vlastní výhody a nevýhody. Většina materiálů je již opatřena UV ochranou, která vás ochrání před škodlivým UV zářením. Nejčastějšími materiály pro potah slunečníku jsou polyester, akryl a olefin.
Polyesterové potahy jsou cenově dostupné a snadno se udržují. Oproti ostatním materiálům však nejsou tak odolné vůči trhlinám a vlivem slunečního záření mohou časem vyblednout.
Akrylové potahy jsou velmi odolné vůči poškození, včetně trhlin a vyblednutí. Jsou také voděodolné a ochrání vás před UV zářením. Velmi snadno se čistí a jsou odolné proti plísním. V porovnání s polyesterovými jsou však obvykle dražší.
Olefinové potahy jsou také velmi odolné vůči poškození a jsou cenově dostupné. Nicméně tyto potahy nejsou tak odolné vůči UV záření jako akrylové potahy a mohou snadno vyblednout.
Kromě materiálu potahu slunečníku je třeba zvážit také barvu
Potahy slunečníků jsou k dispozici v mnoha různých barvách, což vám umožní vybrat si potah, který dokonale zapadá do vašeho exteriéru. Světlejší barvy odrazí více slunečního záření a poskytují tak chladnější stín, oproti tmavým barvám jsou také více odolné vůči vyblednutí.
Pokud chcete potah slunečníku ochránit před znečištěním při uskladnění nebo při manipulaci a převážení, měli byste zvážit možnost zakoupení ochranného obalu.
Zabezpečení slunečníku před pádem
Aby slunečník správně plnil svou funkci a neohrožoval vaše zdraví, musí být vhodně ukotven. Je několik možností uchycení a ukotvení slunečníků. Záleží, na jakém místě bude slunečník využíván, jakou má velikost a zda je opatřen středovou nebo boční tyčí.
K uchycení slunečníku, ať už se středovou nebo boční tyčí, lze použít podstavec.
Betonový nebo žulový podstavec
Podstavec z betonu nebo žuly je jedním z nejsilnějších typů podstavců a zajišťuje tak vynikající stabilitu – je proto vhodný i pro slunečníky velkých rozměrů. Jeho nevýhodou je velká hmotnost a horší manipulace. Pokud plánujete slunečník umístit na místo, kde bude stát dlouhodobě, je pro vás tento typ podstavce nejvhodnější.
Někteří výrobci, například Doppler, nabízejí betonové podstavce s kolečky pro lepší manipulaci.
Plastový podstavec
Tento typ plnitelného podstavce je lehčí a levnější než betonový podstavec, pro větší zatížení jej však lze naplnit – vodou nebo pískem. Nemá však takovou stabilitu a hodí se proto spíše pro slunečníky menších rozměrů. Podstavec se samozřejmě dá dle potřeby vyprázdnit a prázdný podstavec tak můžete jednoduše přemístit nebo uskladnit.
Dlaždicový podstavec
Stejně jako betonový a žulový podstavec zajišťuje dlaždicový stojan dostatečnou stabilitu pro slunečníky velkých rozměrů. Dlaždicový podstavec je tvořen hliníkovou konstrukcí, do které se vkládají žulové nebo betonové dlaždice. Dlaždice jsou vyráběny v různých barevných variantách a různých hmotnostech.
V této tabulce zjistíte, jakou hmotností podstavce musí být váš slunečník minimálně zatížen (to se odvíjí od průměru slunečníku). Např. zahradní slunečník o průměru 3 m byl měl být zatížen minimálně 50kg podstavcem.
Balkonová svorka
Potřebujete připevnit slunečník na balkoně a podstavec by vám zabíral příliš mnoho místa? V tomto případě nejlépe poslouží praktická svorka, která se přichytí přímo k balkonovému zábradlí. Instalace je velmi jednoduchá a slunečník je ve svorce pevně přichycen.
Zemní kotva
Do trávníku můžete slunečník upevnit zemní kotvou a díky bajonetovému uzávěru můžete stojan kdykoliv sejmout a bezpečně posekat trávník v okolí. Kotva může být umístěna v trávníku po celý rok bez nutnosti uskladnění. Stejně jako kotevní trny se dá tento typ uchycení využít jen na trávnících nebo záhonech.
Co se slunečníkem po sezoně?
Správné zacházení a uskladnění slunečníku může výrazně prodloužit jeho životnost. Před uskladněním slunečník, a to jak potah, tak i konstrukci, očistěte vlhkým hadříkem a zbavte jej prachu a nečistot. Snímatelný potah můžete vyčistit při ručním praní. Všechny části nechte pořádně vyschnout a poté je vložte do fólie nebo ochranného obalu.
Ochranné kryty slouží k tomu, aby barvy vašeho slunečníku mohly dlouhodobě odolávat slunci a vy jste byli i nadále chráněni před nebezpečnými UV paprsky. Tyto ochranné kryty jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů a zabraňují vyblednutí barev nebo jinému poškození vlivem počasí.
V závislosti na typu a velikosti deštníku by měl být ochranný kryt dostatečně dlouhý, aby zcela zakryl kotevní střechu deštníku. Lepší ochranný kryt příliš velký, než příliš krátký.
Slunečník uskladněte vždy ve vodorovné poloze, aby nedošlo k deformaci materiálu. Místo uskladnění by mělo být suché a větrané, abyste slunečník ochránili před vlhkostí.