Zajímá vás, proč si takovou sušičku vůbec pořídit? Nemusíte být ani vášnivým pěstitelem nebo houbařem na to, aby vám doma zbývalo více ovoce či hub, než které dokážete spotřebovat před tím, než se vám vše začne kazit. Abyste mohli zásobu uchovat třeba na později, dokonce na příští sezonu, s tím vám pomůže právě sušička.
Na běžné příležitostné sušení ovoce, zeleniny i hub postačí menší sušičky. Jste-li majitelem rozlehlejší zahrady a vaše úroda je tím pádem větší, pak se vyplatí pořídit si větší sušičku – zde se pak můžete rozhodovat, zda je pro vás důležitá rychlost sušení či úspora elektřiny při sušení.
Jak vlastně sušičky fungují? Jak už název napovídá, susička pomáhá odpařovat vodu, k čemuž dochází zahříváním potravin do té míry, kdy se škodlivé látky nemohou množit. Díky tomu se usušené potraviny nebudou kazit a výrazně se tak prodlouží jejich trvanlivost.
Jak vybrat tu správnou?
Jak jsme již asi nastínili v úvodu, než si začnete sušičku vybírat, je důležité si pár věcí ujasnit předem, abyste vybrali takovou, která bude odpovídat vašim potřebám a nárokům. Mezi klíčové parametry může patřit kolik plodin a jak často chcete sušit, její velikost, příkon, tvar nebo i materiál, ze kterého je vyrobena. Vše si dále rozepíšeme.
Příkon
Příkon udává množství energie, kterou dodá ze sítě do spotřebiče za určitou dobu - energickou náročnost. Obvykle se příkon u sušiček pohybuje v rozmezí od 200 do 700 W. Jedná-li se o typ pro profesionály, lze najít i takové s příkonem 1000 W.
Výkon sušičky se vám bude hodit právě při výběru, kdy je třeba si promyslet, jak často a kolik toho vlastně chcete sušit. Můžete se řídit heslem: „Čím více, tím více.“ Není nutné si pro jistotu kupovat sušičku výkonnější. Při rychlém sušení se totiž z potravin vytrácí nejvíce vitamínů a výživných složek a vaše sušení by se v konečném důsledku mohlo minout účinkem.
Plánujete-li tedy sušit příležitostně, měl by vám postačovat výkon do 300 W.
Velikost a kapacita
Velikost sušiček potravin se určuje počtem plat, a jaká kapacita bude ideální přímo pro vás, vyplývá z objemu zpracovávaných plodin a z četnosti používání. Sehnat můžete sušičky s počtem od 3 do 15 plat. Nejčastěji se pohybují kolem 5 – ty jsou také obvykle ideální. Zatímco sušičky se 3 platy nejsou dostatečné ani pro menší úrodu, modely s více než 9 platy využijí spíš nadšenci do houbaření nebo raw stravy.
Pokud si nejste velikostí zcela jisti, nezoufejte, některé sušičky sice mají pevně daný počet plat (zejména ty hranaté), na druhé straně kulaté sušičky umožňují následně kapacitu zvyšovat přikoupením náhradních pater či snižovat dle vaší potřeby. Což je výhodné i v případě, že nesušíte vždy stejné množství plodin a tak si kapacitu můžete regulovat dle potřeby. Některé modely navíc nabízejí i možnost nastavit výšku jednotlivých plat a to i více než o jeden centimetr.
A pokud vás zajímá, kolik místa vám sušička zabere, pak v průměru mají sušičky rozměr 20 – 40 cm, kdy se výška odvíjí od počtu plat.
Materiál - nerez či plast?
Nejčastěji se vyrábí z plastu nebo z nerezu. Nerez nabízí vyšší živostnost a kvalitní zpracování, to vše však souvisí i s vyšší cenou. Na trhu se dají sehnat i sušičky vyrobené z mimořádně pevných a odolných plastů. Na druhé straně je důležité vyvarovat se těm z levných a nekvalitních plastů. Ty dlouho nevydrží. Kvalitu použitého plastu naštěstí poznáte pouhým dotykem – pokud má plast horší kvalitu, vydá při poklepání nehtem drnčivý zvuk. Dalším možným ukazatelem je jeho hmotnost – čím vyšší hmotnost, tím by měla být lepší kvalita, odolnost a bytelnost.
Nakonec, o kvalitě vypovídá i cena – podezřele levná sušička pravděpodobně nebude vyrobena z dostatečně kvalitního materiálu.
Tvar
Možná se vám tvar jako zásadní parametr nezdá, avšak dle tvaru sušičky se liší i způsob rozvodu tepla – což je již parametr klíčový. Lze sehnat sušičky, které mají kulatý tvar (stohovatelný) nebo hranatý (policový).
Kulaté sušičky
- Teplo stoupá zezdola nahoru (motor je umístěn ve spodní části).
- Tácy sušičky jsou kulaté a skládají se na sebe.
- Je nutné v průběhu pořadí táců měnit a všechny je přeskládat – potraviny ve středu a na nižších tácech se ohřívají rychleji (jsou blíže k motoru).
- Nutné ověřit zda má sušička ve spodní části i tác bez otvorů, který zachytí kapající šťávu a ta tak nepoškodila motor.
- Pokud tácem nedisponuje, bude vhodné zakoupit speciální sušící vložkypro šťavnaté surovin.
Kruhová sušička je pro vás ideální, pokud ji chcete využívat pouze občas. Nebude takovou překážkou její obtížnější konstrukce a zajisté vás přesvědčí její nižší pořizovací cena.
Hranaté sušičky
- Motor umístěný na boku sušičky.
- Tácy neskládáte na sebe, ale vkládají se podobně jako plech do trouby.
- Vzduch je ventilován vodorovně a potraviny se suší rovnoměrně a není nutné měnit pořadí táců.
- Přístup k jednotlivým tácům je jednodušší – můžete vytáhnout pouze jeden a zkontrolovat průběh sušení.
- Výhodou je, že některé tácy můžete vyndat úplně a sušit i větší kusy plodin (případně nechat i vykynout chléb).
- Motor, který je umístěný na boku, nemůže poškodit kapající šťáva.
- Můžete dokoupit speciální sušící vložky (aby šťáva z vrchních táců neodkapávala na spodní).
Hranatá sušička je pro vás vhodná, pokud plánujete sušit v pravidelnějších intervalech. Lepší design a jednodušší provoz při sušení se však odráží na vyšší ceně oproti sušičkám kulatým.
Programy
Většina opravdu levnějších sušiček má pouze možnost zapnout/vypnout, průběh a délku sušení si musíte sledovat a určovat sami. U ostatních sušiček se můžete dočkat až 8 různých režimů.
- Fast– užitečný při sušení masa (teplota na maximum maso rychle usuší a zároveň zachová dostatek živin).
- Raw– oblíbená raw strava se nijak tepelně neupravuje, pro delší skladování je však výhodnější potraviny alespoň usušit. Teplota se pohybuje kolem 42°C – dostatečná pro usušení, ale nebude mít žádné ztráty na živinách.
- Combo– tento program je vhodný pro sušení šťavnatějších plodin (rajčata), díky tomu, že pracuje v režimu střídání teplot (nejdříve vysokou, poté sníží) a uchová si tím většinu živin.
- Low– ideální pro sušení bylinek, jelikož suší za nízkých teplot (max. 40°C).
Můžete se setkat i se spoustou dalších speciálních programů, které ocení každý náročnější uživatel. Některé sušičky mají i programy, které ocení hlavně houbaři při sušení hub.
Hlučnost
V případě, že se chystáte využívat hlavně noční proud, bude pro vás zásadním parametrem i hlasitost sušičky, obzvláště pokud budete mít sušičku umístěnou v obývaných místnostech. Kvalitnější sušičky bývají velmi tiché. Na druhé straně ty méně kvalitní dokážou vydávat opravdu nepříjemný hluk z ventilátorů. Z tohoto důvodu zkontrolujte v uvedených parametrech hodnotu hlučnosti (bude uvedena v decibelech). Obecně platí, že čím menší a lepší přístroj vybavený i dokonalejším horkovzdušným systémem, tím menší bude vydávat zvuku.
Většina sušiček dosahuje přijatelných 46 dB. Pro porovnání, hlasitost rychlovarných konvic dosahuje 74 dB.
Regulace teploty
Regulace teploty, také můžete najít jako termostat, je funkce, která umožňuje nastavení teploty sušení. Každá potravina se doporučuje sušit při různé teplotě, aby se zachovalo, co nejvíce vitamínů a dalších látek. U sušiček se můžete setkat s dvěma nebo třemi možnostmi nastavení teploty podle druhu potravin. Některé mají i otočný regulátor teploty, kde si teplotu můžete nastavit sami. Vybírat si tedy můžete i podle toho, co budete chtít nejčastěji sušit.
Bylinky, koření a květiny se doporučuje nastavit teplotu na cca 35–40 °C. U ovoce, zeleniny a hub je ideální volit teplotu střední, tedy 50–55 °C. V případě, že se rozhodnete sušit například maso, pak je ideální stupeň nejvyšší, který se pohybuje kolem 56–60 °C. Regulovat teplotu tedy můžete většinou v rozmezí 35 – 75°C, což vám postačí na většinu potravin. Pokud tedy budete chtít sušit více druhů potravin nebo uvažujete sušit pravidelně, určitě se vám vyplatí pořídit sušičku s termostatem.
S tímto souvisí i délka sušení, která se u každé potraviny liší (hroznové víno, fíky a meruňky můžete sušit až 30 hodin, banány zhruba 10 hodin). Levnější sušičky to nemusí zcela zvládnout a ovoce, které se suší delší dobu, by mohlo začít plesnivět díky vlhkosti a teplu. Navíc je důležité po určitém čase sušičku z bezpečnostních důvodů vypnout. Některé mají časový spínač nastavený na 12 hodin provozu, jiné třeba až na 40 hodin provozu.
Časovač
Další možností jsou sušičky s časovačem. Časovač není nic neobvyklého – využíváte ho zajisté u většiny spotřebičů (mikrovlnná trouba, pračka, myčka, atd.). Právě u sušičky je toto velmi příjemná vlastnost a nebudete tak nuceni sledovat několika hodinové sušení. Časovač vám umožní nastavit čas, po který má sušení probíhat, ale i kdy se má sušení spustit, což se velmi hodí v případě nočního tarifu. Nejste tak omezeni pouze na tlačítko vypnout a zapnout a dává vám to mnohem větší svobodu a nebudete se muset bát, že v případě, že na ni zapomenete, tak vyhoříte. Většina sušiček má zabudovanou ochranu proti přehřátí.
Další důležité tipy!
- Umístění: ideální je suché, dobře větrané a čisté místo
- Čištění: některé sušičky již můžete dát do myčky, jinak pouze vodou, či namočeným hadříkem, neagresivním čisticím prostředkem – když je již sušička chladná a není zapojena do sítě
- Kontrolka provozu: světelná signalizace zda je sušička zapnutá/vypnutá - nemají ji všechny sušičky, ale je to užitečná vlastnost
- Možnost dokoupení náhradních dílů v případě, že se vám nějaký váš rozbije, může být také aspektem pro rozhodování
- Speciální plata pro bylinky, které mají jemnější síťování, aby jimi nepropadaly.
- Některé kulaté sušičky mají zabudovaný otočný kruh, který zajistí lepší cirkulaci vzduchu (k některým lze dokoupit).
- K menšímu množství hlavně hranatých sušiček můžete pořídit i nepřilnavé teflonové vložky, které využijete u plodin, které v dužině obsahují velké množství vody. U kulatých můžete nahradit speciálními fóliovými miskami.
Doufáme, že vám nás článek při rozhodování pomohl, my se na vás budeme těšit příští týden s dalším článkem. Na závěr vám přidáme fotku, jak může vypadat sušička zhotovená doma. Tu však z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme :).
Mezitím se můžete také podívat na některý z našich dalších článků.