Jak vybrat filtraci k zahradnímu bazénu

blog-vyber-filtrace

Při výběru filtrace pro nadzemní zahradní bazény je důležité zvážit několik faktorů, které zajistí efektivní čištění a údržbu vody ve vašem bazénu. Zde je několik tipů, jak vybrat správnou filtraci:

Velikost bazénu

Velikost bazénu je při výběru filtrace klíčová. Čím větší bazén, tím silnější filtrace bude potřeba. Zkontrolujte kapacitu filtru v litrech za hodinu (l/hod.) a porovnejte ji s objemem vašeho bazénu. Výkon filtrace by měl odpovídat množství vody, které je nutné přefiltrovat.

Voda v bazénu by se měla kompletně přefiltrovat nejpozději jednou za šest až osm hodin. Při pořizování bazénu si lze snadno vypočítat, jak silnou filtraci potřebujete, aby byl tento časový údaj splněn. Stačí si vydělit objem vody v bazénu výkonem filtrace za hodinu. Má-li bazén objem vody 19 480 l a filtrace výkon 5 678 l/hod., přefiltruje se celý objem vody v bazénu za necelé čtyři hodiny

Pro menší bazény o průměru 3,05–3,66 m je vhodný minimální průtok 3 500–4 000 l/hod. (3,5–4 m3). Pro větší bazény je vhodný minimální průtok 6 000–8 000 l/hod. (6–8 m3).

Pro lepší orientaci jsme vytvořili tabulku, ve které naleznete, jaký může být maximální objem bazénu ke konkrétnímu výkonu filtrace tak, aby se voda v bazénu přefiltrovala alespoň 3x za 24 hodin.

Výkon filtrace Zařazení bazénu dle objemu Objem bazénu do (při 24h provozu)
2 m3 (2 000 l/hod.) malé bazény 8 m3 (8 000 l)
4 m3 (4 000 l/hod.) střední bazény 16 m3 (16 000 l)
6 m3 (6 000 l/hod.) velké bazény 24 m3 (24 000 l)
8 m3 (8 000 l/hod.) velké bazény 30 m3 (30 000 l)
10 m3 (10 000 l/hod.) velké bazény 38 m3 (38 000 l)

 

Příslušenství připojitelné k filtraci

Při volbě filtrace je důležité zohlednit také výkon filtru tak, aby dokázal zvládnout nejen běžnou filtraci vody, ale i případné připojení příslušenství. Každé připojené příslušenství má pro optimální fungování vlastní potřebu průtoku vody.

Před zakoupením filtru je vhodné zjistit, zda je kompatibilní s dalším příslušenstvím, které plánujete používat. Například pokud plánujete připojit vysavač na bazén, musí být filtr schopen poskytnout dostatečný průtok vody. Ideální průtok pro připojení vysavače je 4 m3/hod. Při menším průtoku by byla sací síla vysavače malá.

Bazének | AUTOMATICKÝ VYSAVAČ PLANET POOL ORCA 50 PRO

Malé bazény (do 9 000 litrů)

Bazény menších rozměrů (do průměru 3,66 x 99 cm) jsou obvykle vhodné pro rodinné zábavy a rekreační použití. Patří sem např. nafukovací bazény, bazény s ocelovou konstrukcí nebo dětské bazény. 

Filtrace

Pro menší bazény bývá vhodná kartušová filtrace. Kartušové filtry jsou jednoduché na instalaci, obsluhu a údržbu a jsou vhodné právě pro menší typy bazénů.

Příslušenství

Pro menší bazény může být také vhodný ruční vysavač, který umožní cílené odstranění nečistot ze dna bazénu. Určitě využijete i bazénové síťky a krycí plachty, které zabraňují znečištění vody a zároveň slouží jako bezpečnostní prvek. 

Středně velké bazény (10 000–19 000 litrů)

Středně velké bazény jsou vhodné pro rodiny nebo jednotlivce, kteří se chtějí v letním období osvěžit, užít si s dětmi zábavu nebo jen relaxovat bez nutnosti velké investice do stavby a údržby velkého bazénu.

Filtrace

Pro středně velké bazény může být vhodná jak kartušová, tak písková filtrace. Pískové filtry mohou být efektivní pro středně velké bazény s vyšším objemem vody a intenzivnějším použitím, zatímco kartušové filtry mohou být vhodné pro bazény s menším objemem vody.

Příslušenství

U středně velkých bazénů oceníte jak ruční, tak AKU bazénové vysavače, které jsou klíčové pro udržení čisté vody díky odstranění nečistot ze dna a stěn bazénů. 

U středně velkých a velkých bazénů může být ohřívání vody v bazénu pomalejší, vzhledem ke klimatickým podmínkám. Pro prodloužení koupací sezony je proto vhodné přidat k bazénu i ohřev vody a solární plachty.

Velké bazény (nad 20 000 litrů)

Velké bazény mají obvykle rozměry přesahující 6 m délky a 4 m šířky. Poskytují dostatek prostoru pro plavání, hry a zábavu pro celou rodinu a přátele. 

Filtrace

Pro velké bazény s vysokým objemem vody a častým používáním je obvykle vhodnější písková filtrace. Pískové filtry mají vyšší průtok a jsou schopny efektivně zpracovávat větší množství vody. Může být také vhodné zvážit použití automatických robotických vysavačů, které pomohou udržovat bazén čistý.

Příslušenství

U velkých bazénu můžete využít i velmi oblíbené solinátory, které upravují bazénovou vodu pomocí jedlé soli. Velkou výhodou je jednoduchá obsluha zařízení – po nadávkování soli do bazénu zařízení samo sůl rozkládá a dezinfikuje tím vodu. 

Typ filtrací

Na našem trhu jsou 2 typy filtrů pro nadzemní bazény, a to pískové filtry a kartušové filtry. Každý typ má své výhody a nevýhody. Pískové filtry jsou tradiční a efektivní, kartušové filtry jsou snadno udržovatelné. Pískové filtry jsou obvykle vhodné pro středně velké až velké bazény, zatímco kartušové filtry jsou vhodné pro menší a středně velké bazény. 

Písková filtrace

Obsahuje vrstvu filtrační náplně, která funguje jako filtrující médium. Voda je čerpána do filtru a prochází pískovou vrstvou. Během průchodu filtrační vrstvou (písek, filtrační kuličky) jsou voda a nečistoty odděleny. Nečistoty zůstávají zachyceny ve filtrační vrstvě, zatímco čistá voda je vrácena zpět do bazénu.

Pískový filtr se čas od času čistí procesem známým jako zpětný oplach. Během tohoto procesu se proud vody obrátí, což umožňuje, aby nečistoty zachycené v písku byly vypláchnuty ven. Obvykle se provádí pomocí řídícího ventilu na filtru.

Výhodou těchto filtrací je snadná údržba a možnost výměny jednotlivých částí. Před sezonou je vhodné vyměnit filtrační náplň. Do filtračních nádob můžete použít místo pískové náplně i filtrační kuličky, kdy 500 g filtračních kuliček nahradí 18 kg pískové náplně.

Jak připojit pískovou filtraci k bazénu a jak se o ni správně starat |  MALL.CZ

Kartušová filtrace

Obsahuje papírovou kartuši nebo jiný filtrující materiál, který zachycuje nečistoty při průchodu vody. Voda je čerpána do filtru a prochází kartuší, kde jsou nečistoty zachyceny. Čistá voda je pak vrácena zpět do bazénu. Jsou vhodné pro malé a středně velké bazény.

Kartušové filtry se obvykle čistí ručně. Kartuši nebo jiný filtrační materiál je třeba alespoň jednou týdně vyjmout a vyčistit opláchnutím pod tekoucí vodou. 

Cena a provozní náklady

Ceny jednotlivých filtrů se různí dle typu a výkonu. Před koupí filtrace zvažte i její provozní náklady, jako jsou náklady na energii a náhradní filtrační materiál. Pravidelná údržba a čištění filtru nejenže zlepšuje jeho výkon, ale také prodlužuje životnost celého filtračního systému.

Nejlepší kartušové filtrace 2024 » TOP výběr a srovnání

Kartušová filtrace má nižší pořizovací cenu. Kartuši však musíte vyměnit alespoň jednou za sezónu, zároveň je třeba ji pravidelně čistit, a to alespoň jednou týdně. Je tedy náročnější na údržbu a hodí se pro bazény do objemu 5 000 l (5 m3).

Kartušové filtrace pořídíte již od 1 000 Kč, dle výkonu.

Pískové filtrace mají sice vyšší pořizovací cenu, ale jejich údržba je celkem snadná. Před sezonou stačí vyměnit náplň. Používají se u bazénů nad 6 000 l (nad 6 m3).

Pískové filtrace se pohybují od 2 000 do 11 000 Kč, dle výkonu a modelu filtrace.