Zimní období pro zahrádkáře představuje čas relativního klidu. Jenže nejde vždycky jen o květiny, záhony a stromky … Na zahradě existuje i jiný život, který si zaslouží trochu pozornosti nejen v tomto období. Proto se v dnešním článku budeme věnovat ptačím obyvatelům našich zahrad, především jejich příbytkům a také krmítkům.
Vaše malá snaha totiž pro ptáčky znamená velmi cennou pomoc. Zvláště v období zimy totiž není dostatek semen ani bobulí a hmyz je schovaný. Proto tak opeřencům můžete mnohdy zachránit život.
Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že na přikrmování ptáků se nedá nic zkazit, opak je pravdou. I v tomto případě totiž existují jistá pravidla, která by se měla dodržovat.
Jedno z nich říká, že pokud se jednou rozhodnete ptáčkům dávat krmení, neměli byste s tím přestávat. Ptáci si totiž velmi rychle zvyknou na takový servis a pokud jim ho znovu nedopřejete, ztratí velké množství energie při hledání jiné obživy.
Důležité je také myslet při umisťování krmítka na to, že ptáci jsou častou kořistí například koček. Ideální krmítko je tedy ve výšce nad 1,5 metru a dostatečně vzdálené od stromů či plotů.
Co se jídla pro opeřence týká, především myslete na to, že by se k ptákům nemělo dostat solené či kořeněné jídlo, také zkažené jídlo, ale i pokrmy z kynutého těsta jim nebudou dělat dobře.
Ptáci naopak uvítají olejnatá semena nebo tuk, což jim dodá dostatek energie k přečkání zimy. Některým z nich se zavděčíte i masem, ať už vařeným, čerstvým či zmrzlým.
Tip na netradiční krmítka aneb krmítka, která budou plnit dobrý účel a zároveň budou ozdobou vaší zahrady:
- Takové krmítko můžete vytvořit například z dýně. Půlku dýně vydlabejte a zavěste na provázek. Do rozehřátého tuku pak nasypte zrní a semínka a vzniklou směsí naplňte „dýňovou mističku“.
- Dalším skvělým a originálním nápadem je krmítko ve spirále. Stačí pouze drát smotat do spirály (použít k tomu můžete například sklenici) a na obou koncích vytvořit háček. Do prostoru uvnitř spirály vložte lojové koule, na spodní háček zavěste některé ovoce a netradiční krmítko je připravené k zavěšení kamkoliv, kde se vám to zrovna hodí.
- Nejeden soused pak ocení také krmítko z obyčejné zavařovací sklenice, vařečky a přebytečného kusu látky. Pozor ovšem na způsob uvázání - pro lepší stabilitu doporučujeme uvázat sklenici na dvou místech.
Ptákům však nemusíme pomáhat jen krmivem v krmítkách, pomoc jim poskytnou také příbytky v podobě budek.
I takovou dřevěnou ptačí budku si můžete sami vyrobit. Důležité je přitom dbát na rozměry a provedení budky. Prkna by měla být silná alespoň 2 cm, aby snadno nedocházelo k přehřátí nebo naopak prochladnutí budky. Vnitřek budky nesmí být lesklý ani nabarvený. Celá budka by měla být sestavená tak, aby do ní nemohlo zatékat – proto i stříška musí přesahovat a být dostatečně sešikmená. Podstatným prvkem budky je také vletový otvor, jehož tvar však závisí na konkrétním druhu ptáka.
Tip: Sýkora modřinka nebo uhelníček potřebují kulatý otvor o průměru 3 cm, svislý oválný otvor zase bude vyhovovat sýkoře koňadře nebo vrabci obecnému.
Věříme, že krásné krmítko či budka může vaši zahradu výrazně oživit a ještě více zkrášlit. Především v zimních měsících nám navíc přítomnost ptactva může dělat jen radost (na rozdíl od jejich degustace vaší úrody v letních měsících ☺). Příští týden se budeme těšit opět u Ježkova týdeníku.