Je říjen a tedy nejvyšší doba na výsadbu živého plotu. Pokud si nejste jistí jak na to, s radostí vám dáme pár dobrých sousedských rad.
Proč je lepší zvolit živý plot?
Živý plot bereme nejen jako ohraničení našeho pozemku a tedy zajištění většího soukromí, je také vhodný k dělení prostoru uvnitř našich zahrad. Slouží dokonce jako zvuková bariéra nebo větrolam, dokáže také zachytit prach, nečistoty či zplodiny ze silnic. Vhodnější je využít kombinaci živého a neživého plotu, obzvláště v případě, kdy máte na zahradě domácího mazlíčka a neradi byste, aby se zatoulal.
Jak připravit půdu a sázet rostliny?
Půdu bychom měli před výsadbou vylepšit - buď kompletně na celé ploše, nebo jen na místech, kde budeme později sázet rostliny. Vyrytou zeminu smícháme se směsí kompostu s rašelinou a přidáme hnojivo s postupným uvolňováním. Vyšší druhy vysazujeme ideálně v rozestupech 50-70 cm, drobnější 30-45 cm.
Jéžovo tip: Pokud chceme, aby měl náš živý plot lepší krycí funkci a rychleji se zapojil, můžeme rostliny vysadit ve dvou řadách. Řady by od sebe měly být vzdálené přibližně 50 cm.
Které rostliny jsou pro živý plot ideální?
Když se řekne živý plot, spousta lidí si vybaví túje. Přitom rostlin, které mohou tvořit plot, je nepřeberné množství. Pokud požadujete, aby vám plot vyrostl co nejrychleji, doporučuje se jilm sibiřský. Nejodolnější živé ploty jsou zase z habru obecného. Co když však chceme, aby nám plot přes rok také kvetl? V široké škále kvetoucích rostlin můžeme zmínit např. muchovníky, meruzalku či růže.
Jak se o živý plot starat?
Pokud se rozhodneme pro tvarovaný živý plot, je důležité ho jednou až dvakrát ročně stříhat, a to na jaře a ke konci léta. Ke střihu pohodlně poslouží ruční nůžky, v případě většího plotu motorové lištové plotostřihy. Volně rostoucí živé ploty tolik péče nepotřebují, nestříháme je pravidelně, pouze v dobách vegetačního klidu nebo začátkem jara.
K péči o živý plot ale nepatří pouze střih, je dobré ho také pravidelně mulčovat, na jaře přihnojovat a nezbytně v prvních letech zalévat.