Než začne bazénová sezóna, měli bychom si připomenou pár důležitých věcí, které se týkají bazénové chemie.
Po prvním napuštění bazénu je důležité se o kvalitu vody neustále starat – vyhneme se tak problémům s mikroorganismy a voda v bazénu bude pořád křišťálově čistá.
První krok je důležitý
Vždy velmi záleží na tom, jakou vodou, resp. odkud vodu do bazénu napouštíte.
- Pokud používáte vodu ze studny, doporučuje se ošetřit ji přípravkem, který snižuje tvrdost vody a zbavuje ji přebytečných minerálů (železo, mangan, měď). Studniční voda je právě na minerály velice bohatá a ve styku s chlórem by mohlo dojít k hnědému zákalu. Po prvotní úpravě studniční vody (nejdříve však po 24 hodinách) už pak může přijít na řadu první zachlórování.
- Vodu z vodovodu nemusíte nijak ošetřovat, proto můžete ihned použít přípravek pro první zachlórování.
Jak se o vodu průběžně starat?
- pH je jednou z nejdůležitějších hodnot – ovlivňuje působení další bazénové chemie, proto byste jeho hladinu měli kontrolovat alespoň 1x týdně. K tomu slouží testery, buď ve formě tablety, proužku nebo roztoku, které se přidají do vzorku bazénové vody. Poté porovnáním vzorku s barevnou stupnicí snadno určíte hodnotu pH. Ideální hodnoty pH pro bazény se pohybují v rozmezí 6,8 – 7,2. Při hodnotě pH vyšší než doporučené může docházet k tvorbě vodního kamene, minerálních sraženin a ke zvyšování škodlivého vázaného chloru, který velmi zapáchá. Naopak při nižším pH se můžete potýkat s korozí kovových povrchů. Ke zvýšení nebo naopak snížení hodnoty pH se používají přípravky pH+, resp. pH–.
- V průběhu celé sezóny je potřeba vodu v bazénu neustále dezinfikovat, aby se v ní nehromadily nežádoucí mikroorganismy. Pro stálé udržování koncentrace chloru, která by měla být v rozmezí 0,3 – 0,6 mg/l, existuje hned několik prostředků. Většina z nich ve formě tablet, kterou umístěte do tzv. plováku nebo dávkovače chloru. Stejně jako pH, i koncentraci chloru je nutné neustále zjišťovat a upravovat, také minimálně 1x týdně. Pokud klesne pod 0,3 mg/l, je nutné dodat novou dávku chloru, naopak při překročení hranice 0,6 mg/l koncentraci chlóru patřičným přípravkem snížit.
Jéžův tip: V obdobích vysokých teplot kontrolujte hladinu pH i koncentraci chloru častěji – ideálně tedy alespoň 2x týdně. V tuto dobu dochází totiž ve větší míře ke ztrátám chloru z vody kvůli slunečnímu záření a voda je také při velkém provozu vystavena větší zátěži.
Nezanedbejte ani péči o bazén
Abyste zamezili tvorbě řas a zákalů a zároveň tak prodloužili jeho životnost, nesmíte zapomenout ani na péči o bazén jako takový. Na stěnách bazénu, zejména u hladiny vody, se snadno usazují nečistoty (mastnota, prach, vodní kámen). V každém případě je nejdříve potřeba snížit hladinu vody a poté nečistoty odstranit pomocí speciálních čističů. Rozhodně by se nikdy k čištění nemělo používat mýdlo či saponáty!
Na dně bazénu se často budete potýkat s hrubými nečistotami (písek, hmyz), s kterými vám pomůže bazénový vysavač. Ty, které se ještě nedostaly ke dnu a plavou na hladině nebo se vznáší ve vodě, odstraňujte ideálně denně síťkou. Abyste co nejvíce eliminovali zanášení nečistot do bazénu, bazén vždy zakryjte krycí plachtou a před vstupem do bazénu používejte sprchu.
Jak si poradit se zakalenou vodou?
U tohoto problému není vždy úplně snadné rozlišit, z jakého důvodu nastal.
- V jiném případě mohou zákal způsobovat zanešené nečistoty (mýdlo, zemina, barvivo). S tím pomůže tzv. Vločkovač, který je schopný na sebe navázat všechny nečistoty a ty pak klesnou ke dnu. Odtud je snadno odstraníte pomocí vysavače.
- Nadměrná dávka Vločkovače může však sama způsobovat zákal, jelikož chemický přípravek už nemá co na sebe navázat. Řešením je pak záměrné znečištění vody, abyste se tím přebytečného množství přípravku zbavili.
Jéžův tip: Aby vaše voda byla dokonale čistá a vypadala stále živě, použijte přípravek s názvem projasňovač – má podobné účinky jako Vločkovač, ale navíc dodá vodě ve vašem bazénu jiskru. Výhodou je také účinek přípravku i při nižších teplotách a nižších hodnotách pH.
Jak si poradit s řasami?
Kluzké a mazlavé dno, často také mírný zápach nebo nazelenalá barva vody ve vašem bazénu značí výskyt řas, kterých je potřeba se rychle zbavit. Šoková dávka chloru, tedy krátkodobé a rychlé zvýšení koncentrace chloru, by měla všechny řasy, bakterie i viry zcela zničit. Proti růstu řas můžete bazénovou vodu chránit i preventivně použitím speciálního přípravku.
Trápí vás zapáchající chlor?
Za chlorový zápach, který je cítit z vaší vody, pravděpodobně může vázaný chlor. Ten vzniká reakcí volného chloru s organickými nečistotami (pot, moč). Pokud je vázaný chlor ve vašem bazénu více koncentrovaný, nepříjemně zapáchá a způsobuje dráždivost vody v oblasti pokožky a sliznic. Vázaného chloru je možné se zbavit tzv. superchlorací, tedy superšokovým přechlorováním – pomocí přípravku Chlor Shock se do vody dostane 10x více volného než vázaného chloru. Následně se vázaný chlor rozloží zpět na chlor volný a dusík, který z vody vyprchá.
Jde to i bez chloru
Pokud máte citlivou pokožku nebo třeba malé děti, asi pro vás použití přípravků s chlorem nebude to pravé. Nicméně to neznamená, že budete ochuzeni o letní radovánky v bazénu, právě naopak. V dnešní době se vyrábí i takové dezinfekční přípravy, ve kterých bychom chlor marně hledali – ten je nahrazen kyslíkem.
Nejen že bezchlorová chemie je ideální i pro malé děti a citlivou pokožku, navíc je vlídná k životnímu prostředí, vhodná pro všechny typy bazénů a šetrná ke všem materiálům. Samozřejmě výhodou je také dokonale čistá voda bez zápachu chloru.
- Hodnoty pH je potřeba udržovat v rozmezí 6,8 – 7,2. Ke zvýšení nebo naopak snížení hodnot můžete používat již zmíněné přípravy, tedy pH+ nebo pH–.
- Při prvotním použití bezchlorové chemie aplikujte šokové množství kyslíkových tablet v kombinaci s přípravkem Aktivátor. Bez něj by celý proces dezinfekce nemohl správně fungovat, neboť právě Aktivátor dokáže nastartovat dezinfekční a algicidní účinky kyslíkových tablet. Šokovým množstvím byste měli bazén ošetřovat i v průběhu používání – asi každé 2 týdny.
- Kromě občasných šokových ošetření vody je potřeba ji neustále dezinfikovat dávkami kyslíkových tablet v kombinaci s Aktivátorem. Jednak je také stále potřeba kontrolovat hladinu pH, jednak obsah aktivního kyslíku udržovat v rozmezí 8 – 12 mg/l (pokud je teplota vody vyšší než 28°C, rozmezí se zvýší na 10 – 14 mg/l). Pokud obsah kyslíku klesne pod 5 mg/l, je třeba dodat další dávku; naopak při překročení 15 mg/l byste měli dávkování omezit a počkat, až se hodnoty srovnají do normy. Obsah aktivního kyslíku ve vodě zjistíte pomocí testerů na měření O2, kontrolu koncentrace byste měli provést nejméně 2x týdně.
Pro inspiraci a spoustu dalších rad a tipů nezapomeňte navštívit naši zahrádkářskou komunitu na Facebooku.