O prořezávání stromů se dá mluvit jako o vědě a umění zároveň. Aspekt vědy zahrnuje včasné rozpoznávání vadných částí a dovednost tyto vady eliminovat nebo alespoň minimalizovat. Na druhou stranu umělecký aspekt spočívá v odstranění nadbytečných větví tak, aby strom vypadal stále krásně a nedotčeně.
Proč je vůbec dobré provádět jednou do roka řez stromů?
Tento zásah do růstu stromu má hned několik pádných důvodů. Nejenže strom zbavíte neproduktivních a starých větví – odměnou vám bude i větší úroda a omlazení, strom se tím také prosvětlí - s tím naopak souvisí menší šance vzniku chorob a růstu mechů. Nejčastější a obrovskou chybou je, když stromům nevěnujete dostatek péče a neprořezáváte je vůbec. Často k tomu může vést obava ze způsobení škody, z nepěkného vzhledu nebo ze zpomalení růstu stromu.
Správné načasování
Bohužel pro řez všech stromů neexistuje jedno univerzální období. Ideální doba se u jednotlivých druhů často značně liší a při nedodržení by to pro strom mohlo mít opravdu zlé následky. Abychom vám usnadnili práci, poskytujeme zde malý přehled běžných ovocných stromů a ke každému vhodnou dobu řezu.
Řez konkrétních rostlin
Seříznutí špičky se vyvarujte
Může se stát, že jste si do své zahrady pořídili strom nebo keř, který teď vyčnívá nad ostatní. Nejednoho z nás by jistě napadlo, že nejjednodušším řešením je seříznutí špičky. Ale to v žádném případě nedělejte! Kompletně tím porušíte strukturu stromu – o funkci kmene totiž začne soupeřit hned několik větví a strom následně už není schopen tak dobře bojovat s větrem a dalšími živly. Jediným způsobem, jak opticky strom zmenšit, je seříznout dlouhé větve na kratší - musí být však vždy zachována struktura stromu.
Pamatujte na pravidlo 20 %
Pokud se po hodně dlouhé době nebo vůbec poprvé vrhnete na řez stromů, buďte opatrní. S prořezáváním byste neměli být příliš rychlí, rostlina totiž potřebuje dostatek času, aby se po řezu zotavila. Doporučuje se tedy najednou neprořezávat více než 20 % stromu v jednom roce – v určitých případech i 20 % může být přespříliš, vše totiž závisí na stáří, velikosti a zdraví konkrétního stromu. Samozřejmě to znamená, že v dalších letech se budete muset postarat o zbývající nadbytečné větve.
Časté stříhání škodí
Občas máte možná pocit, že více velkých řezů rostlině ublíží více než ty menší řezy. Proto spousta lidí odřezává pravidelně malé větvičky v domnění, že tak bude mít prořezávání rostliny pod kontrolou. Ve skutečnosti je takové chování spíše kontraproduktivní, jelikož právě zastřihávání podporuje růst rostliny – konkrétně při zastřižení je větvička nahrazena v průměru 4 až 6 dalšími. Nejlépe se s tímto problémem poperete, když ve vhodné době provedete pár větších řezů. Ale pokud už je pozdě a problém s neustálým stříháním malých větviček se vás týká, nechte větvičky dál růst. V době řezu pak odstraňte všechny kromě těch, které rostou požadovaným směrem a zdají se nejodolnější.
Čím větší, tím horší
Ačkoliv bychom neměli příliš často zastřihávat malé větvičky, za vhodný se nepovažuje na druhou stranu ani řez velkých větví, které v průměru mají více než 10 cm. Zvyšuje se tím totiž potenciální šance, že strom začne zevnitř trouchnivět, jelikož strom nestihne včas „ránu“ zahojit. Ideálně odstraňujte větve o velikosti 5-8 cm – výrazně tím snížíte možnost vzniku problému v budoucnu.
Jéžův tip: Dejte si pozor, v jaké vzdálenosti od kmene řez provádíte. Čím blíže u kmene to je, tím se zvyšuje potenciální riziko trouchnivění.
Přípravky na hojení ran – ano či ne?
Není tomu tak dávno, kdy se odborníci shodli na tom, že hojící prostředky urychlují uzdravení stromu a zabraňují proti snadnému napadení infekcemi. To však bylo po nějaké době vyvráceno. Podle nového názoru se stromy lépe hojí samy v porovnání s použitím přípravků, jako například štěpařský vosk nebo stromový balzám.
Aby kůra zůstala neponičená
Při řezu větších větví existuje velké riziko poškození kůry stromu. Velké a těžké větve totiž často necháme samovolně ze stromu spadnout, přičemž může právě dojít k utrhnutí kůry z kmene a tím k poranění stromu.
Abyste se vyhnuli poškození stromu a odloupnutí kůry, je dobré postupovat v následujících krocích. Dříve než provedete řez u kmene stromu, je vhodné po částech větev odřezávat, abychom snížili její hmotnost.
Výběr správného nářadí
Na základní řez a zastřihávání si vystačíte se zahradnickými nůžkami a pilkou. Nůžky vám pomohou při stříhaní až 2 cm silných větví. Například dvojsečné typy nůžek mají dvě ostří, které se překrývají – tento typ nářadí je vhodný při stříhání větví živých stromů, kde je důležitý hladký řez ke správnému hojení. Pokud hledáte takové, které se hodí na suché a staré dřevo, ideální volbou jsou tzv. kovadlinové nůžky s jedním ostřím a pevnou částí. Na silné větve se můžete vyzbrojit jednak pilkou, alternativou jsou však pákové nůžky – jednak si poradí až s 5cm větvemi a také usnadní přístup ke vzdálenějším větvím.
V případě, že se chcete vyhnout lezení po stromě nebo žebříku, teleskopické nářadí je řešením – dosáhnete s nimi až 2,5 m daleko.
Po každoročním řezu je vždy otázkou, co se všemi větvemi, které jsme odstranili ze stromů. Můžete je zpracovat pomocí drtiče nebo štěpkovače a následně znovu využít na zahrádce – ať už jako pomocnou sílu při kompostování, materiál k mulčování nebo také jako topivo.
Cílem a zároveň tou největší motivací pro prořezávání je mít silné, zdravé a krásné stromy. Aby se vám to podařilo, měli byste respektovat naše doporučení, která patří mezi základní prvky dobré péče o stromy.
Tak vzhůru do práce!
Pro inspiraci a spoustu dalších rad a tipů nezapomeňte navštívit naši zahrádkářskou komunitu na Facebooku.