Zimní doba jistě není ani pro naše zelené společníky nijak příjemným obdobím, a pokud chceme, aby nám rostliny vydržely bez újmy přes celou zimu až do jara, měli bychom je dostatečně ochránit, ještě než vůbec ta pravá zima udeří v plné síle. Nejde přitom jen o rostliny. Také nám by se zanedbání péče o ně mohlo dost prodražit – nejsou totiž úplně levnou záležitostí, ne každý z nás si tedy může dovolit dopřávat každý rok nové kousky.
Dnes se zaměříme především na ty rostliny, které pěstujeme na našich balkonech a terasách v nádobách – ať už
v květináčích či truhlících.
Jaké podmínky bychom měli našim rostlinám dopřát?
První věc, o kterou bychom se měli postarat, je zařídit rostlinám vhodný prostor, kde budou moci přes celou zimu přežívat. Takovým místem může být například chodba, sklep, postačí také garáž nebo pokoj. Pokud máte k dispozici zimní zahradu, právě ta je asi tím nejideálnějším řešením.
Ne pro všechny rostliny platí stejná pravidla, měli bychom se proto řídit podle konkrétního druhu. Pro velkou většinu z nich však platí následující. Rostliny bychom měli umístit tam, kde bude dostatek světla, chladnější, ale nemrznoucí teploty – mezi 5-10°C. Během zimy rostliny nepotřebují tolik vláhy jako obvykle. V žádném případě je nesmíme nechat bez vody, stačí zalévání omezit. Příliš vlhký substrát totiž může přemrznout a následně způsobit uhnívání kořenů rostliny. Ani jinou podporu, např. co se přihnojování týče, rostliny během zimy nevyžadují, dokonce jim může škodit.
A teď konkrétně: Co třeba muškáty?
Nejčastější rostlinou, kterou snad téměř všichni pěstujeme za svými okny, na balkonech či terasách, jsou muškáty. Pro muškáty bychom měli zvolit světlé prostředí, s teplotami kolem 6-10°C. Zaléváme je jen tehdy, kdy je to opravdu nutné, tedy minimálně. Aby dokázaly přežít zimu, doporučuje se muškáty v rámci zazimování zkrátit a nechat je co nejblíže k oknu, aby měly dostatek světla. Po zimě je nutné rostlinky přesadit do nového substrátu a opět je seříznout.
Jak si však poradit v případě, kdy nemáme možnost rostliny před zimním počasím schovat?
Jednou z možností je rostliny chránit pomocí materiálu, který rostliny dostatečně tepelně ochrání. V takovém případě volíme např. pěnový polystyren, bublinkovou fólii nebo netkanou textilii, z přírodních materiálů můžeme použít lýkové vlákno – jutu – nebo větvičky z jehličnatých neopadavých dřevin.
Polystyren se k ochraně rostlin využívá v podobě polystyrenových nádob. Další možností je nádobu s rostlinou pouze postavit na kousek polystyrenu – tím tak předejdeme nachlazení a promrznutí rostliny. Bublinková fólie, pokud jí rostlinu zabalíme, funguje velmi účinně, téměř jako fóliovník. Musíme však myslet na dostatečný přísun vzduchu. Netkanou textilií či jutou chráníme jen ty rostliny, u nichž nehrozí možnost namoknutí deštěm.
Tip: Pokud chcete rostliny chránit během celého roku před velkými výkyvy teplot, můžete se poohlédnout po termoizolačních nádobách, které vašim rostlinám dopřejí ochranu nejen před silnými mrazy, ale také vysokými teplotami v létě.
Pokud vám to okolí vašeho domu či chalupy dovolí, najděte a umístěte rostliny na takové místo, kde nebudou vystaveny dešti či sněhu ani větru. Můžete si pomoci přenosnými fóliovníky, které ale neumí rostliny uchránit před mrazem.
U rostlinek, které jsou umístěné v malých nádobách, může během zimy snadno dojít k promrznutí. Abychom i je ochránili, můžeme je zapustit do záhonu nebo do větší nádoby se zeminou.
Dopřejte vašim nádobovým rostlinám dostatek péče, ať vám můžou zdobit dům a zahradu celou další sezónu!