Mulčování je ta nejlepší technika, která vám na zahrádce ušetří spoustu času – a to nejen na okrasných, ale také zeleninových záhonech. Pokud si při mulčování budete počínat správně, ušetříte si tím do budoucna velké množství práce i času. Pojďme se mu společně podívat na kloub.
Co je mulčování?
Mulčování je pokrývání půdy (záhonů) a okolí stromů a rostlin vrstvou materiálu, kterému se říká mulč. K mulčování lze využít přírodní (organické) i anorganické materiály.
Proč byste měli začít s mulčováním?
Je mulčování pouze způsob, jakým ještě více pozvednete vzhled vaší zahrady? Můžeme vás ubezpečit, že výhod mulčování je daleko více – všechny mají společné to, že šetří váš čas i práci.
Jak mulč pomáhá?
- Záhony lépe zadržují vodu, mají tedy nižší odpar vody.
- Půda se zbytečně nevysušuje.
- Půdní (mikro)organismy jsou lépe chráněny před přehříváním.
- Záhony jsou lépe chráněny před růstem plevelu.
- Pokud použijeme přírodní mulč, který se postupně rozkládá, půda je postupně obohacována o živiny.
- Rostliny jsou v zimě lépe chráněny před mrazem, jelikož mulč slouží jako tepelně-izolační vrstva.
- Záhony vypadají upraveně.
Kdy a jak mulčovat?
Mulčovat záhony nebo doplnit vrstvu mulče můžete kdykoliv během sezóny, většina zahrádkářů se k tomu uchyluje na začátku sezóny, kdy po zimě upravuje nebo zakládá své záhony. Na jaře je tak čas zamulčovat stromy a keře kolem kmenu, nově osázené zeleninové záhony, jahodové záhony (ideálně slámou) i okrasné záhony.
Ještě než však rozprostřete mulčovací materiál na záhon, měli byste záhon poctivě vyplít (vrstva mulče sice zabraňuje výskytu plevele, ale pokud jej necháte pod mulčem, dříve nebo později proroste na povrch a zaplevelí celý záhon), pokud je potřeba tak zarovnat povrch a nezapomenout na vydatnou zálivku (aby půda pořádně nasákla vodu a vrstva mulče ji pak pomohla zadržovat).
Mulčování záhonů také provádějte až v momentě, kdy je po zimě půda rozmrzlá.
Odborníci se shodují na tom, že vrstva mulče by měla být 3–10 cm vysoká (záleží na typu mulčovacího materiálu). Dejte si pozor – u malých vrstev se může snadno stát, že bude zpod mulčovacího materiálu vykukovat tkanina nebo zemina a záhon pak může působit nevzhledně. Na druhou stranu i příliš silná vrstva s sebou nese určitá rizika – jednak může být pro některé rostliny (např. cibuloviny) velice obtížné až nemožné se přes tuto vrstvu prodrat, jednak také přísun vody a kyslíku k rostlinám může být příliš silnou vrstvou omezený.
Čím mulčovat?
Existují dva základní druhy mulčovacího materiálu – organický a anorganický.
Organickým (neboli přírodním) mulčem může být listí, sláma, posekaná tráva, kompost, dřevěné štěpky, kůra či piliny. Speciálním příkladem je také živý mulč, tedy velmi nízké rostliny, které se nacházejí v podrostu pod keři a stromy a mají podobnou funkci jako mulčování.
Přírodní mulče mají tu výhodu, že se postupem času rozkládají a dodávají tak půdě živiny. Zároveň však také ubývají, jejich vrstva se neustále ztenčuje a je tak potřeba je častěji doplňovat.
Typickými zástupci anorganických mulčovacích materiálů jsou štěrk nebo oblázky a textilní i plastové fólie.
Pro větší přehlednost jsme pro vás připravili stručný souhrn některých druhů materiálů k mulčování – u každého několik sousedských rad, na které je potřeba při jejich použití myslet.
Listí
- bohaté na živiny – vyživování půdy a rostlin
- před použitím k mulčování nutno nechat pár dní odležet nebo kompostovat
Dřevěné štěpky
- čerstvé štěpky musí odležet – hrozí popálení rostlin dusíkem
- nemusíte se bát přenosu škůdců nebo chorob ze dřeva na rostliny
- rozkládají se pomalu
Kůra
- udržuje půdu vlhkou, rozkládá se a půdu vyživuje
- potřeba po určité době doplňovat
Posekaná tráva
- vhodná na zeleninové záhony (je bohatá na dusík)
- snadno dostupná
- můžete rozprostřít zpět na trávník jako přírodní hnojivo
Kompost
- obohacuje zeminu živinami
- aby zůstal stále vlhký, navrstvěte na něj jiný druh mulče
Sláma
- vhodná pro zeleninové záhony
- pozor na plevele a semena v seně
Štěrk, oblázky
- jednorázová investice a téměř bez péče
- zadržují teplo, ohřívají půdu – to může některým rostlinám škodit
Mulčování textilií nebo fólií – je to správná volba?
Černé textilie či fólie zažily velký boom – používaly se pro zakrytí půdy na záhonech, typicky na těch jahodových i okrasných, a to samostatně, nebo jako podklad pod vrstvu mulčovací kůry. Co bylo důvodem, proč toto někteří zahrádkáři dělali (a dělají dodnes)? Chtěli si tím zajistit záhony „bez údržby“ a úkolem textilie/fólie bylo, aby zabránila prorůstání plevele. Jenže funguje to doopravdy?
Bohužel, máme pro vás špatnou zprávu. Ať chcete nebo ne, plevel si dříve nebo později cestu na povrch najde (do té doby vám bude alespoň všemožně prorůstat pod textilií/fólií) a pro vás bude v tu chvíli naopak daleko složitější zbavit se ho, aniž byste textilii/fólii neponičili a záhony zůstaly stále upravené. Textilie má navíc tu nevýhodu, že se po čase naruší a začne se trhat a vy ji tak budete ze záhonu dostávat velmi složitě.
Jenže to stále není všechno, ba dokonce teď přijdou ty „důležitější“ důvody, proč byste se měli použití textilie/fólie vyhnout. Vy totiž jejím překrytím záhonů úplně zabijete půdu, která pod ní je. Jednak se k ní vůbec nedostává voda a neproudí vzduch (póry v textilii se vám totiž velmi rychle ucpou), které by se měly dostat nejen ke kořenům rostlin, ale také k půdním (mikro)organismům. Jednak půda není přirozeně vyživována organickým materiálem, což by bez použití textilie/fólie krásně fungovalo.
Problémy s houbami
Houbám se daří na vlhkých a velmi úrodných místech, a tím je často i mulčovací materiál. Mnoho druhů hub pomáhá rozkladu mulčovacího materiálu a s tím souvisí zlepšování úrodnosti půdy. I přesto, že jsou tedy neškodné, někdy mohou signalizovat, že mulčovací materiál potřebuje obnovit. Dočasně se tvorby hub zbavíme prohrabáním nebo zamícháním mulče. Také pokud změníme zavlažovací návyky a rostliny budeme zalévat přímo do oblasti kořenů, můžeme tím snížit možnost růstu hub. Řešením může být také prostříhání rostlin, aby se zvýšil přísun slunečního světla a vzdušnost a tím se snížila vlhkost.
Nepřítel jménem vítr
Pokud zvolíte jako mulčovací materiál dřevěné štěpky, při silnějším větru můžete o spoustu z nich přijít. Existuje však jeden typ dřeva – konkrétně drcená borovicová kůra – která větru odolává lépe. Po čase se totiž na záhoně začne vrstva kůry rozkládat a vytvoří téměř pevnou krustu. Nesmíme s ní však nijak manipulovat, to by tuto zvláštní strukturu mohlo poničit.
Jinou alternativou, než je tato speciální kůra, jsou těžké materiály. Ideální a velmi estetickou volbou je bezpochyby štěrk nebo oblázky, zvolit můžete také „živý mulč“ v podobě půdokryvných rostlin.
Nejenže pomocí mulčování vytvoříte lepší podmínky pro vaše rostliny a neustále podporujete dobrý stav půdy, ale vaše zahrada bude díky tomu vypadat více upraveně a čistě. Věřte, že budete příjemně překvapení, jak jednoduché a zároveň užitečné mulčování je. Tak vzhůru do práce, na takovou změnu není totiž nikdy pozdě.
Pro inspiraci a spoustu dalších rad a tipů nezapomeňte navštívit naši zahrádkářskou komunitu na Facebooku.