Před námi je poslední adventní neděle a velká spousta z nás už se jistě chystá na Vánoce. Pečeme cukroví, sháníme stromeček, nakupujeme a balíme dárečky, zdobíme naše domovy – to všechno k Vánocům jistě neodmyslitelně patří. Neměli bychom ale také zapomenout na rostliny, konkrétně na ty, které jsou právě pro vánoční čas nejvíce typické. Ve většině domácností určitě narazíte alespoň na jednu takovou květinu – ať už je to vánoční hvězda nebo jmelí, možná také vánoční kaktus či brambořík.
Vánoční hvězda neboli Pryšec nádherný
Tato rostlina s výraznými červenými listy je považována za jeden ze symbolů Vánoc. Nejvíce jí vyhovuje teplé a suché místo a nesmíme na ní zapomínat se zaléváním – vyžaduje mírnou zálivku (ani moc, ani málo) vlažnou vodou. Je několikaletá, takže ji doma můžete mít více než jen jeden rok a následující Vánoce se znovu postarat o to, aby vám zdobila váš interiér. Jenže zařídit, aby vykvetla zrovna na Vánoce, je celkem oříšek – je potřeba ji po dobu 8 týdnů před vánoci udržovat alespoň 12 hodin denně v úplné tmě, ideálně také při nižších teplotách.
Jéžovo tip: Pokud chcete někoho na Vánoce potěšit, vánoční hvězda je určitě tou správnou volbou. Můžete si vybírat mezi různými barvami listů – pořídit ji lze nejen červenou, ale také bordó, růžovou, bílou, krémovou a spousty dalších. Vánoční hvězdu můžete použít také jako ozdobu stuhy na zabaleném dárku.
Vánoční kaktus
I když kaktus a Vánoce k sobě zdánlivě vůbec „nesedí“, u toho vánočního je tomu právě naopak. Od klasických kaktusů se liší plochými stonky bez trnů a také způsobem žití – našli bychom je v deštných pralesích na jiných rostlinách vysoko v korunách stromů. Vánoční kaktus kvete v období od října do ledna, škála barev květů je poměrně široká. Podobně jako u vánoční hvězdy, ani u kaktusu nejde přesně zařídit, aby vykvetl přímo v období Vánoc, vždy totiž záleží na okolnostech (světlo, teplota, výživa). Výhodou vánočního kaktusu je, že nepotřebuje žádné období vegetačního klidu. Může nám tedy dělat parádu přes celý rok, a to po dobu až několika let. Vánoční kaktus je poměrně odolný vůči suchu, naopak nadměrná zálivka může zapříčinit jeho uhynutí.
Jéžovo tip: V případě, že chcete mít doma více než jen jednu rostlinku vánočního kaktusu, nemusíte si hned pořizovat další. Vánoční kaktusy se snadno množí, konkrétně řízkováním. Výhon v substrátu začne pouštět kořínky už přibližně za týden.
Jmelí
Jmelí zavěšujeme každoročně na Vánoce v našich domovech. Traduje se, že nám má přinést štěstí a odvahu, ochranu před nemocemi nebo zlými duchy a těm, kdo se pod ním políbí, také štěstí v lásce. V přírodě bychom jmelí mohli najít, stejně jako v případě vánočního kaktusu, v korunách stromů. Pouze s tím rozdílem, že jmelí žije na ostatních rostlinách jako poloparazit. Na našem území se vyskytuje pouze jeden druh – jmelí bílé – které si můžeme vypěstovat i na našich zahradách. Stačí jen bobuli jmelí rozmáčknout a přilepit ji na větev stromu. Na dospělou rostlinu si však budeme muset počkat až několik let. Jmelí je léčivé, vývar z listů se používá např. ke snížení krevního tlaku. Ale pozor - bobulky jsou k vnitřnímu použití jedovaté!
Brambořík
Ne příliš známý brambořík je typický květy, které připomínají motýlí křídla. Délka kvetení závisí na kvalitě péče o rostlinu. Jelikož brambořík je původem rostlina z hor, pro pěstování jsou důležité ne příliš vysoké teploty, pouze kolem 16 °C, a také dostatek čerstvého vzduchu. Co se týče zalévání, bramboříky vyžadují pravidelnou a vydatnou zálivku. Voda by se měla nalévat přímo do misky, nikdy však přes listy a hlízy, to totiž může způsobit hnilobu. Po odkvětu by se zvadlé květy a listy měly odstranit jemným odtrhnutím od hlízy.
Nezapomeňte tedy do svých vánočních dekorací vnést trochu života právě některou květinou. O Vánocích si vzpomeňte také na svoje blízké - obdarujte je právě třeba vánoční rostlinkou.
Za celý Jéžovo tým přejme všem našim sousedům pohodové adventní svátky.