Poradíme vám s výběrem nadzemního bazénu

 

Připravte si na svých zahradách tu pravou dovolenkovou a letní atmosféru s vlastním bazénem. Neváhejte tedy začít s jeho výběrem již nyní, ať už můžete v prvních horkých dnech relaxovat ve svém.

Nadzemní bazén je často dočasnou záležitostí, není příliš finančně náročný a také nevyžaduje tolik času na výstavbu. Také pokud si nejste jistí investicí svého času, prostoru i financí do trvalého bazénu, jsou právě nadzemní bazény ideálním způsobem, jak zjistit, jestli po bazénu opravdu toužíte a skutečně jej naplno využijete.

Ale který je pro vás ten pravý? Existuje několik klíčových faktorů, které je potřeba vzít v úvahu – pojďme si je představit.

Kam bazén ideálně umístit?

Úplně první věc, kterou je potřeba brát v potaz, je umístění. Prostor, který si následně zvolíte jako místo pro bazén, by měl splňovat několik následujících kritérií. Obecné pravidlo říká, že mezi bazénem a okolními stavbami by měl být alespoň metr volného prostoru. Co se týká stromů, ty by měly být od bazénu vzdálené alespoň 2,5–3 metry, abyste alespoň částečně zabránili znečištění bazénu a poškození prorůstajícími kořeny. 

Důležitým aspektem je také povrch, na kterém bude bazén umístěn. I přesto, že se nedoporučuje umisťovat bazén na trávník, je to pro spoustu lidí ta nejpřijatelnější pozice. Nicméně je nutné počítat s tím, že se může tráva pod bazénem ničit a není jednoduché ji následně dát do původního stavu. Tráva může také začít postupně narušovat a ničit bazénovou fólii.

Nejlepší variantou je tvrdý povrch, například dlažba, ač z hlediska bezpečnosti pro někoho možná ne příliš bezpečná volba. V každém případě ideálně vyberte rovnou plochu nebo povrch patřičně upravte. Místo by mělo být ideálně po celý den slunné, tím totiž zajistíte přírodní ohřev vody. Kromě toho se doporučuje také závětrná pozice, neboť vítr zvyšuje odpařování vody. 

Ať už zvolíte jakékoliv místo a povrch pro váš bazén, vždy se ho snažte co nejvíce chránit. Existují speciální ochranné podložky, které ochrání bazénovou fólii právě před prorůstáním trávy, protržením nebo plísněmi.

Jaký zvolit tvar a velikost bazénu?

Tvar a především velikost by měly odpovídat vašim požadavkům a místu, které jste si pro bazén vybrali. V dnešní době převažují zejména kulaté a oválné nadzemní bazény, ale výjimkou nejsou ani bazény obdélníkového tvaruPři určování velikosti je nutné, kromě nejrůznějších variant šířek a délek, brát v potaz také hloubku bazénu.

Pokud pořizujete bazén pro malé děti, ideální volbou bude bazén s hloubkou 0,5 m. V případě, že jsou už trochu větší nebo vy sami toužíte po nepříliš náročném zchlazení, doporučujeme hloubku bazénu kolem 0,75 m. Bazény s hloubkou kolem 1 m a více budou nejspíše vyhovovat těm, kteří si potrpí na vodní radovánky či snad dokonce vodní sporty. Při uvažování o ideální hloubce myslete na to, že voda v bazénu by neměla dosahovat výšky méně než 10–15 cm od jeho okraje.

obr

Ze kterých materiálů mám na výběr?

Nafukovací bazény

Bazény s nafukovacím prstencem jsou vyrobeny z více vrstev laminované fólie vyztužené polyesterovou tkaninou. Velikou předností je velmi rychlá instalace – jedná se o samonosný bazén, tudíž stačí nafouknout vrchní prstenec a nechat bazén napustit vodou. Nafukovací bazény se vyznačují také dostupným cenovým rozpětím a poměrně finančně nenáročným provozem. Mnoho z vás také ocení mobilitu těchto bazénů, kdy vzhledem ke snadné instalaci není problém s přemisťováním nebo skládáním na konci sezóny. Nafukovací bazény nejsou také příliš prostorově náročné, takže ideální doplněk téměř kamkoliv. Pokud toužíte po něčem luxusnějším, v nabídce nafukovacích bazénů jsou také vířivky či vířivé bazény.

Ačkoliv se výrobci snaží o co nejvyšší kvalitu, i přesto tento typ bazénů patří mezi ty méně odolnější. Pokud si pořídíte právě nafukovací bazén, nemůžete počítat s tím, že vám vydrží už napořád. Fólie se může snadno poničit například častými změnami počasí, často také dochází k protržení bazénu. Problémy menšího rozsahu můžete vyřešit slepením a záplatou, u těch rozsáhlejších je nutné porozhlédnout se po zcela novém bazénu. I mrazy dokážou nafukovací bazén nenávratně poničit, proto je vhodné bazén vždy po konci sezóny vyčistit, nechat důkladně proschnout a uložit na suché místo.

Jéžovo tip: V posledních letech dochází k ústupu od klasické modré barvy k výrazně modernější imitaci ratanu.

obr.2

Bazény s pevnou konstrukcí

Právě díky kovové či polypropylenové konstrukci je tento typ nadzemních bazénů značně stabilnější a pevnější. Plášť bazénu je pak vyroben z kovu (nejčastěji z oceli nebo hliníku), nebo z fólie podobné těm u nafukovacích bazénů.

Výhodou takových bazénů je velmi vysoká životnost – především celokovové bazény dokážou průměrně sloužit 10–15 let.  V porovnání s nafukovacími bazény jsou také schopné pojmout větší množství vody, což přispívá k lepšímu zážitku z koupání. K bazénům s pevnou konstrukcí jsou však vhodné větší a mnohem profesionálnější filtrační systémy, což s sebou na druhou stranu přináší výhodu v tom, že nedochází k problémům se znečišťováním vody.

Ačkoliv jsou bazény s konstrukcí podstatně odolnější, zákeřné počasí především v zimě dokáže i takto odolné materiály poničit. Další velkou hrozbou je koroze – většina konstrukcí je vyrobena z oceli, která za přispění vody a také chlóru může začít po čase rezivět. Vyhnout rzi se můžete volbou polypropylenového nebo hliníkového bazénu.

obr.3

Bez jakého příslušenství k bazénu se neobejdu?

Bazén už máte podle svých možností a přání vybraný, ale tím to zdaleka nekončí. Pro jeho správnou funkci musíte dbát na to, aby byla voda čistá a nezávadná. K tomu vám pomůže především jeden ze dvou typů bazénové filtrace a doplňování bazénové chemie.

Kartušová filtrace je vhodná pro menší nadzemní bazény. Pokud se rozhodnete pro tento typ, je nutné počítat s častější údržbou – filtrační vložku je potřeba několikrát týdně vyčistit pod tlakem vody a jednou za dva týdny v průběhu sezóny zcela vyměnit. Naopak výhodou kartušové filtrace jsou nižší pořizovací náklady.

Písková filtrace je v porovnání s kartušovou filtrací efektivnější, neboť je schopná zachytit drobnější nečistoty a vodu tak lépe vyčistit. Funguje totiž na přírodním principu filtrování vody pomocí křemičitého písku. U pískové filtrace není nutné ve velkém množství používat bazénovou chemii, další předností je nenáročnost na údržbu – pískovou náplň stačí měnit přibližně každé 3 roky. Mimo jiné jsou pískové filtrace také výrazně výkonnější (dle jednotlivých typů).

obr.4

Nejde však jen o drobnou a neviditelnou nečistotu, se kterou se musíte pravidelně vypořádávat – často se jedná také například o spadané listí nebo jiné větší nežádoucí předměty. Před nimi můžete vodu v bazénu snadno ochránit pomocí krycí plachty. Dalším řešením je instalace skimmeru, a to buď na nafukovací prstenec, nebo na konstrukci bazénu. Bazénový skimmer slouží jako sběrač nečistot z hladiny vody a zabraňuje tvoření řas a mikrobů. K čištění stěn a dna bazénu dobře poslouží vysavač. Kromě ručních vysavačů existují také poloautomatické, které se napojí přes skimmer na filtraci a po stěně i dně bazénu se pohybují náhodně.

Zatímco bazénová filtrace vám zajistí mechanické odstranění nečistot, bazénová chemie se postará o různé řasy a mikroby. Pokud si nejste jistí stavem vody ve vašem bazénu, doporučuje se použít tzv. šokovou dávku chloru – ta zajistí vyhubení veškerých mikroorganismů ve vodě. Tento stav se snažte udržovat v průběhu celé sezóny, postačí k tomu vždy tableta chloru v plováku.

Jak bazén chránit a zazimovat?

Stejně jako u zapuštěných bazénů, i v případě nadzemních bazénů existuje zastřešení bazénu, které vám pomůže prodloužit bazénovou sezónu, snížit náklady na vytápění a zároveň ochránit bazén před nečistotami. Zabránit znečišťování vody můžete také využitím krycí plachty. Speciálním typem jsou solární plachty, které využívají slunce k ohřevu vody a zároveň zabraňují úniku tepla.

obr.5

Abyste co nejvíce přispěli k dlouholetosti bazénu, je potřeba ho na zimu poctivě zazimovat. Nejvyšší čas nastává v momentě, kdy teploty začnou klesat na 10–15 °CU bazénů s kovovým pláštěm je potřeba odstranit z vody všechny nečistoty, do vody pak přidat speciální "zazimovač" a šokový chlor. Nakonec stačí bazén zakrýt plachtou pevně upevněnou k podkladu.

Zazimování bazénů s plastovým pláštěm je poněkud snadnější. Bazén stačí vypustit, důkladně umýt od nečistot, následně osušit a uložit na suché a ideálně také teplé místo.

Při zazimování nikdy nezapomínejte na bazénové příslušenství, které je potřeba pečlivě vyčistit od usazených nečistot a také uskladnit na suché místo, kde nemrzne.