Jak ušetřit svého psa silvestrovského stresu?

jak-usetrit-sveho-psa-silvestrovskeho-stresu

 

Vánoční svátky jsou za námi, ale blíží se Silvestr a bujaré oslavy mohou být pro vašeho mazlíčka noční můrou. Zatímco nejméně citliví na silvestrovské veselí jsou rybičky, plazi, křečci, králíci a další potkani, nejhůře oslavy konce roku snáší psi, hned v závěsu za nimi kočky, ptáci a koně. Psi mají na rozdíl od lidí mnohem citlivější sluch, a tak jim příliš intenzivní hluk může způsobovat silnou bolest. Samozřejmě nejlepší možnost je na takové zvuky zvykat psa již od štěněte. Pokud jste například adoptovali staršího psa, poradíme vám, jak tento den plný intenzivních zvuků v klidu přečkat.

To nejdůležitější, co pes v tento den potřebuje, je útěcha. Za žádných okolností ho neokřikujte nebo netrestejte – pes může štěkat, kňučet a může i strachy udělat loužičku. Za nic z toho nemůže! Naopak ho musíte ukonejšit, že se nic neděje, dát mu jeho oblíbenou hračku.

silvestr-pes

Bez pochyb je lepší vzít před začátkem oslav psa na opravdu dlouhou a pořádnou procházku, aby se co nejvíce unavil a večer pak prospal jako dudek. Cestou ale dávejte pozor, při počínajících oslavách mohl někdo rozbít flašku a váš pes by se mohl od střepů poranit. Problémové jsou i zbytky rachejtlí, které mohou například ještě bouchnout a psa poranit, nebo je může ze zvědavosti polknout a mohou ho nejenom otrávit, ale i poranit ústní dutinu.

Po dlouhé procházce pak mazlíka přesuňte do místnosti, kde si nejlépe odpočine, tedy tam, kde budou hlasité rány slyšet nejméně. Připravte mu pelech do klidné místnosti a přidejte třeba i jeho oblíbené hračky. Zapnout můžete nějakou hudbu či televizi jako kulisu, aby venkovní hluk nebyl tak moc slyšet. Pomůže také tlumené světlo.

I přesto, že jste psa dostatečně zklidnili, nenechávejte ho doma samotného. Váš mazlíček by mohl sám v bytě propadnout panice a třeba se i zranit. Pokud ani tak není zbytí, odstraňte alespoň všechny nebezpečné předměty, o které by se mohl doma zranit.

silvestr-pes

Víte-li dopředu, že žádné z těchto opatření nepomůže, je lepší, i přesto, že to spoustu pejskařů odmítá, zajít přímo za veterinářem, který vám poradí, jaké léky budou pro vašeho mazla nejlepší. Pes se po nich uklidí nebo silvestr celý prospí. Za žádných okolností nepoužívejte sedativa určená pro lidi – těmi byste mohli psa akorát otrávit! Veterinář určitě ví nejlépe, jaké jsou osvědčené medikamenty a jak na jaké plemeno působí – na každé zvíře totiž mohou účinkovat jinak, a tak se může stát, že stejný lék jednoho uspí, zatímco druhého pouze znehybní a jeho sluch akorát zbystří.

Léky psovi podávejte zavčasu – některé se dokonce podávají i dva dny předem, a proto je lepší neodkládat návštěvu veterináře na poslední chvíli. Zajímavou alternativou jsou pak homeopatika či přírodní léky na bázi zeleného čaje. Pro zdraví zvířete jsou to vůbec nejšetrnější přípravky. Navíc je můžete volně koupit v lékárně bez receptu.

Pamatujte, i omámeného psa však musíte pravidelně kontrolovat a nenechávat samotného! Určitě to není varianta, abyste si mohli v klidu vyrazit na bujaré oslavy do velkoměsta a čekat, že je o psa postaráno.

silvestr-pes

Přípravky, které vám mohou pomoci

  • Odpařovač psích feromonů (difuzér), což je taková aromaterapie pro psy a navodí u nich dobrou náladu. Odpařovač zasunete do zásuvky cca dva týdny před silvestrovským večerem a tak má pes dost času, aby na něj mohly začít působit odpařované feromony, které mají mít uklidňující a stimulační účinky. Sehnat ho můžete u veterináře.

  • Sedativa používejte po konzultaci s veterinárním lékařem a pouze v případě, že je váš pes natolik hysterický, že by mohl ublížit nejenom sobě, ale i svému okolí. Také není vhodné podávat sedativa u štěňat.

  • Homeopatika, která jsme již zmiňovali, jsou volně prodejné přírodní přípravky pro zklidnění - nutno podávat dlouhodobě.

  • Bachovy kapky – výtažek z rostlin v roztoku, který se podává minimálně jeden den předem a zhruba ve 4 hodinových intervalech. Volně prodejné.

  • Zklidňující veterinární léky, které můžete sehnat ve formě sirupu, tablet, kapslí, gelu či pamlsků. Jsou pouze na předpis, a proto je nutná návštěva a konzultace s veterinářem.

    silvestr-pes

Doufáme, že vám naše tipy aspoň trochu pomohou a že budete moci prožít silvestrovskou noc a Nový rok, jak si představujte, a to i s vaším mazlíčkem. Za náš tým přejeme šťastný Nový i nový rok 2018 a děkujeme vám za projevenou přízeň v roce 2017 :) 

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílej twitter sdílej