Opět po roce nastal předvánoční čas a k tomu neodmyslitelně patří otázka vánočního stromku. Ať už jste zastánce živých stromků, nebo spíše těch umělých, v tomto rádci vám zodpovíme nejčastější otázky, které každoročně trápí všechny z nás. Článek můžete pročíst celý, anebo stačí pouze v rozcestníku kliknout na téma, které vás zajímá.
Rozcestník:
- Jaký vánoční stromek si můžu pořídit?
- Z jakých odrůd vánočních stromků mám na výběr?
- Jakou velikost vánočního stromku zvolit?
- Kolik mě bude vánoční stromek stát?
- Kdy mám vánoční stromek pořídit?
- Jak a kde mám vánoční stromek skladovat?
- Jak si vybrat vhodný stojánek na vánoční stromek?
- Jak se o vánoční stromek starat v teple domova?
- Jak dlouhý světelný řetěz je potřeba na vánoční stromek?
- Mám nějakou možnost, pokud nechci klasický stromek?
- Co dělat s vánočním stromkem po Vánocích?
1. Jaký vánoční stromek si můžu pořídit?
Jak jistě každý tuší, na výběr máme ze dvou možností – živý a umělý vánoční stromek. Jaké jsou ale výhody a nevýhody u těchto dvou typů? Pojďme se na ně společně podívat.
Živý stromek
Komu by vadil živý vánoční stromeček, zvláště pak když tak krásně voní jehličím? Od nákupu živého řezaného stromku však může odrazovat každoroční investice, zároveň také platí, že z něj po čase v teple domova může začít opadávat jehličí.
Zvolit si proto můžete také živý stromek v květináči – to může být skvělá varianta pro lidi, kteří nechtějí podporovat kácení milionů stromků před Vánoci nebo pro ty, kteří plánují stromek po Vánocích dále využívat. U takového stromku je však potřeba dát pozor na to, jestli je k pěstování v květináči uzpůsoben, nebo zda ho do květináče přesunuli z volné přírody – v takovém případě stromek nemá příliš velkou šanci dlouhodobě přežít.
Umělý stromek
Oproti živému stromku nebudete mít s tím umělým takové starosti, stačí jej pouze vybalit z krabice, sestavit a nazdobit. Ani vaše peněženka nákup umělého stromku téměř nepocítí – tedy pouze v případě, že si pořídíte jeden na několik let. Jenže tu chybí ta pravá vánoční atmosféra, no ne?
Pokud se rozmýšlíte, zda zvolit živý nebo umělý stromek, a z ekologických důvodů se rozhodnete pro ten umělý, možná děláte chybu a snažíte se zbytečně. Umělé stromky se nejčastěji vyrábějí z neudržitelných plastů ropného původu, navíc se dováží z velkých vzdáleností a až doslouží, není tak jednoduché je zlikvidovat. Oproti tomu stromek živý po sobě nezanechává tak výraznou uhlíkovou stopu, zvláště pak pokud se jedná o stromek od lokálního pěstitele, a dokonce sám CO2 pohlcuje. Aby se vám umělý stromek ekologicky vyplatil, museli byste jej využívat alespoň 10 let, ale stále tu visí otázka ohledně jeho likvidace.
Lepší cestou je tedy volba živého stromku, ovšem i u toho je potřeba ohlídat si jeho původ – ideálně by měl být pěstovaný ve speciální lesní školce a co nejblíže vašemu bydlišti. Nicméně obecně lze říci, že živý stromek má třikrát menší dopad na životní prostředí než stromek umělý.
2. Z jakých odrůd vánočních stromků mám na výběr?
V dnešní době je nejvíce rozšířená a nejlépe dostupná jedle kavkazská. Lidé si ji velice oblíbili, jelikož je hustá, její větve rostou v rovných řadách a hlavně není příliš pichlavá. Také se nemusíte obávat, že by vám z jedle rychle opadalo jehličí nebo že by ztratilo svoji krásně zelenou barvu. A pokud přidáte ještě trochu péče navíc ve formě pravidelného rosení, odmění se vám ještě svěžejším vzezřením.
Nejvíce pěstovaným a v naší oblasti velice tradičním vánočním stromkem je smrk ztepilý. V porovnání s jedlí je jeho cena nižší, zato ale smrčky nebývají tak husté a jsou poměrně pichlavé. Pokud si chcete vánočního stromku užívat delší dobu, asi pro vás nebude tou ideální volbou – poměrně brzy totiž začne opadávat. To je způsobeno teplým prostředím, takže pokud jej umístíte na chladnější místo, nemusíte se opadu jehličí vůbec obávat.
Pokud chcete mít doma elegantnější verzi smrčku a neodradí vás jeho pichlavost, zvolte stříbrný smrk. I ten je ale vhodný spíše do chladnějších prostor, aby vám déle vydržel. Vyšší cena je kompenzována ojedinělým zbarvením jehlic (jak už napovídá jeho název) a hustým vzrůstem.
Mírně odlišný vzhled má borovice černá. To je dáno zejména jejím dlouhým jemným jehličím, které celému stromku dodává mohutnost a objem. U borovice jistě oceníte, že její jehličí neopadává a není ani příliš citlivá na teplý vzduch.
3. Jakou velikost vánočního stromku zvolit?
Nejoblíbenější velikost vánočního stromku je v rozmezí 1,5 až 2 metry.
Je ale zcela na vás, zda chcete mít strom až po strop nebo pouze malý stromeček postavený na stole. Nejdůležitější je orientovat se dle prostoru, který jste si vybrali a kde stromek bude stát. Je potřeba myslet na to, že některé bývají poměrně široké – stromek, který je vysoký 130 cm, může mít pak také 120 cm na šířku, i když se vám to na první pohled nebude zdát.
Pokud však toužíte po obrovském stromku, můžete rovnou vyloučit možnost nákupu stromku v květináči. Ty se totiž nejčastěji pohybují maximálně do 150-175 cm.
4. Kolik mě bude vánoční stromek stát?
Pokud je vaším favoritem živý vánoční stromek, podívejte se na cenovou hladinu u jednotlivých odrůd a typů. Tyto ceny jsou uvedeny pro stromky klasické, nikoliv prémiové kvality.
Odrůda vánočního stromku | Výška stromku | Cenová hladina |
Jedle kavkazská | 100-150 cm | 300-500 Kč |
150-200 cm | 500-750 Kč | |
200-250 cm | 750-1 000 Kč | |
Smrk ztepilý | 100-150 cm | 150-350 Kč |
150-200 cm | 350-550 Kč | |
200-250 cm | 550-750 Kč | |
Borovice černá | 100-150 cm | 250-350 Kč |
150-200 cm | 350-550 Kč |
Ceny vycházejí z dat roku 2020.
Ceny u vánočních stromků v květináčích se pohybují přibližně o 200 Kč více.
5. Kdy mám vánoční stromek pořídit?
Vánoční stromek si můžete jet vybrat hned první prosincový týden, tedy přibližně 2-3 týdny před Štědrým dnem. V takovém případě budete mít ještě z čeho vybírat. Pokud si totiž pro stromek pojedete na poslední chvíli, můžete si být jistí, že nebudete mít tak široký výběr a bude těžší vybrat si krásný kousek. Ani co se týká čerstvosti stromků, nijak si nepřilepšíte – stromky jsou totiž zpravidla pokácené najednou a na prodejnách se pouze průběžně naskladňují.
Pokud si vánoční stromek pořídíte brzy v prosinci, nezapomeňte ho správně uskladňovat. Ale o tom více dále.
6. Jak a kde mám vánoční stromek skladovat?
Při uskladňování zakoupeného stromku je nejdůležitější nechat ho v chladném prostředí – ideální je pro něj teplota 3-5 °C. Pokud venku mrzne, měli byste se vyvarovat jeho skladování např. na balkóně. Pokud bydlíte v bytě, ideální je mít stromek uskladněný v chladném sklepě, a v případě, že máte domek, můžete nechat stromek v garáži, ve sklepě či na jiném krytém místě.
Stejně tak je pro vitalitu stromku důležité, aby měl dostatek vody. Ideální je ho postavit do kbelíku s vodou a tu pravidelně doplňovat. Aby stromek vodu lépe nasával, doporučuje se seříznout kmínek přibližně o 2 cm.
Také nezáleží na tom, zda ho necháte zabalený v síti nebo jej rozbalíte. Před samotným zdobením mu však dejte po rozbalení chvíli čas, aby se větve pořádně prověsily a stromek se tak ještě více roztáhl. Pokud se však bojíte, aby nebyly poničené nebo špatně pokroucené větve, raději si jej ihned vybalte. A ti, kdo mají malý prostor ve svém sklepě, bohužel nemají na výběr.
7. Jak si vybrat vhodný stojánek na vánoční stromek?
Při volbě stojanu na stromek je na výběr především z kovových, plastových či stojanů z kombinace dřevěného a dalšího materiálu. Stojánek by měl mít dostatečně velkou plochu, aby byl stabilní i po usazení stromku. Dále je stěžejní také odolnost materiálu – a to nejen samotného stojanu, ale také šroubů, které slouží k pevnému zafixování stromku ve stojanu. Vždy však primárně záleží na velikosti vánočního stromku, který upevňujete – samozřejmě čím vyšší stromek, tím je potřeba odolnější a stabilnější stojan. Ideální je pak takový, který má také nádobku na vodu, abychom měli možnost stromek pravidelně zavlažovat.
Usazení do stojánku může být velký oříšek, zvláště pokud chcete dosáhnout dokonalého vybalancování stromku. Tak hodně trpělivosti :-)
8. Jak se o vánoční stromek starat v teple domova?
Jak už bylo napsáno výše, stromek vyžaduje při skladování vodu, a jinak tomu není ani po přesunu do našich obývacích pokojů. Pokud je to tedy možné, nalijte do stojanu, ve kterém je stromek zasazený, vodu a pravidelně ji doplňujte, případně nasypte vlhký písek. Vánočnímu stromku také poskytnete skvělou péči tím, že jej budete pomocí rozprašovače pravidelně rosit.
Co se týká umístění stromku, rozhodně ho nevystavujte zbytečnému teplu tím, že jej postavíte vedle topení nebo rozpáleného krbu. Jednak vám stromek nevydrží příliš dlouho čerstvý, v některých případech může hrozit až požár, a to například i při použití nevhodného světelného řetězu. Ideální jsou proto LED žárovky, které nemají tak vysokou provozní teplotu.
9. Jak dlouhý světelný řetěz je potřeba na vánoční stromek?
Délku světelného řetězu je možné přibližně odvodit od výšky stromku. Pokud si nejste jistí, jak dlouhá "světlíčka" pořídit, prohlédněte si následující tabulku.
Výška vánočního stromku | Délka světelného řetězu |
1 m | 10-15 m |
1,5 m | 15-20 m |
2 m | 20-25 m |
2,5 m | 25-30 m |
Délku světelného řetězu chápeme jako tu část, která je osázená světélky. Další část řetězu – ta bez světélek – bývá dlouhá ještě další zhruba 2-3 m. V případě, že si koupíte 10m světelný řetěz, můžete 10 m namotat na stromek a ještě např. 2,5 m máte na to, abyste se dostali k nejbližší zástrčce.
Myslete také na vhodnou barvu světelného řetězu. Pokud zvolíte teplou bílou, bude váš vánoční stromek svítit téměř žlutě a bude vám to připomínat světlo zapálené svíčky či klasické žárovky – obecně takové světlo působí více hřejivě a útulněji. Druhou variantou je pak studená bílá, která se v nejstudenějších odstínech může blížit až do modra – takový světelný řetěz se bude skvěle hodit na stromek v moderním interiéru.
10. Mám nějakou možnost, pokud nechci klasický stromek?
Ať už se vám klasický vánoční stromek nelíbí, nemáte na něj dostatek prostoru nebo si jej nemůžete pořídit, např. kvůli kočičím mazlíčkům, nezoufejte. V dnešní době je spousta různých alternativ, rozšířené jsou např. dřevěné stromky. I ty k vám do domovů přinesou skvělou vánoční atmosféru, navíc se jedná o ekologickou variantu a přírodní dekoraci.
11. Co dělat s vánočním stromkem po Vánocích?
Po Vánocích každý z nás řeší, jak vánoční stromek zlikvidovat, kam jej umístit či jak se ho zbavit. Z ekologického hlediska je nejlepší variantou, pokud stromek spálíte nebo jej odvezete do speciálních sběrných dvorů, kde jej pak využijí jako palivo nebo k výrobě mulčovacího materiálu. Určitě není správné stromek postavit jen tak k popelnicím, odkud jeho cesta často putuje na skládku, kde se o něj ale nedokáží správně a ekologicky postarat.
Pokud vám domov zdobil stromek v květináči, můžete si jej ponechat a využít znovu, nebo jej po Vánocích vysadit na zahrádce a pokud se zadaří, bude vám zdobit zahradu už napořád. Nebo se můžete domluvit s lokální správou lesů a stromek jim poskytnout k výsadbě. Pokud při nákupu takového stromku budete dbát, aby spadal pod označení FSC, jeho šance na přežití v přírodě bude daleko vyšší (jiné stromky jsou totiž do květináčů umístěné těsně před Vánoci, tedy v nich nevyrůstají po celý svůj život).