Citrusy v květináči aneb Exotika v bytě #14

citrusy

Teprve před pár dny začal nový rok, a Ježkův týdeník už je tu s další dávkou sousedských rad a tipů. Tentokrát se podíváme trochu blíž na pěstování citrusů.

Pokud zrovna přemýšlíte, kterou další rostlinou byste rádi ozdobili váš domov, můžete zvolit právě třeba pomerančovník nebo citrónovník. Nejen, že vám tato rostlina přinese domů spoustu zeleně, ale její květy vám dokonale provoní byt a můžete se také těšit z úrody, kterou si sami vypěstujete.

Váháte-li s výběrem mezi pomerančovníkem a citrónovníkem, je nutno podotknout, že pomerančovníky patří mezi citrusy k těm nejodolnějším. I přesto, že některé snesou v období vegetačního klidu i teploty až kolem -5°C, v našich podmínkách se doporučuje je pěstovat jen ve skleníku či v bytě.

c2

Citrusy se nejčastěji pěstují ve větších květináčích nebo nádobách. Měli byste dbát na to, aby jim byla poskytnuta co nejlepší péče. Na začátek je vhodné si připravit substrát, který se skládá z rašeliny, kompostu a hrubšího písku – můžeme si koupit již namíchaný, nebo si ho sami v poměru 2:2:3 připravit. Doporučuje se také používat speciální hnojiva (v létě hnojit 1x týdně, v zimě 1x za měsíc).

Tip: Každý rok na jaře přesaďte váš citrus do větší nádoby, než v jaké rostl doposud. Pokud už neroste, stačí z nádoby vždy odebrat vrchní vrstvu zeminy a nahradit ji kompostem.

Co se zalévání citrusů týče, se zálivkou by se to nemělo přehánět, a to především v období vegetačního klidu. Rostliny však vyžadují pravidelné rosení.

Citrusy mají také rády dostatek tepla a světla. Teplota v období vegetace by se měla ideálně pohybovat kolem 22 až 28°C. V období, kdy je teplejší počasí, můžeme citrusy z bytů vynést ven – tam je můžeme nechat v přenosných nádobách nebo přímo zasadit do země na závětrném místě.

Během zazimování je dobré pamatovat si jedno pravidlo: teplota, světlo i vlhkost by měly být vždy v rovnováze. Jelikož je v zimě málo světla, mělo by se proto ubrat také na teplotě (5-15°C) a jen zřídka rostliny zalévat. Asi největší chybou, které se dopouští spousta pěstitelů, je držení citrusu v zimě ve vytopeném pokoji, s nedostatkem světla a vysokou vlhkostí.

c1

Pokud doma máte nějaký druh citrusu nebo se pro něj právě rozhodnete, je nutné dávat si pozor na škůdce. V suchém prostředí mohou být citrusy snadno napadeny sviluškami - ty vytvářejí na listech stříbřité skvrnky nebo pavučinky – dále také puklicemi nebo mšicemi. Škůdců se jednoduše zbavíte rosením a sprchováním listů. V případě puklic je opatrně setřete vatou namočenou v lihu.

Přejeme vám hodně úspěchů s pěstováním a vašim citrusům, aby se jim od vás dostalo co největší péče. A pokud budete mít štěstí, v říjnu budete určitě obdarováni plody, které však není potřeba ihned sklízet. Na rostlině vydrží až několik týdnů. Možná si tak o příštích Vánocích dáte pomeranč (či snad mandarinku?) z vlastní „zahrádky“.

JEŽEK tým

Facebook sdílej google plus sdílejtwitter sdílej